Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Trzeci Punkt Widzenia - 15.05.2016 r.

Trzeci Punkt Widzenia - 15.05.2016 r.

Głównym tematem programu było zwycięstwo muzułmanina w wyborach na urząd mera Londynu

Trzeci-punkt-widzenia-15.05.2016.jpgZobacz kolejny odcinek programu Trzeci Punkt Widzenia emitowanego w TVP Kultura

Tematem kolejnego programu były wybory lokalne na mera Londynu, które ze zdecydową przewagą wygrał muzułmański kandydat Sadiq Khan. Jak zauważył Marek A. Cichocki: Jest to polityk lewicowej partii pracy. Przejął pałeczkę po Borisie Johnsonie, konserwatywnym burmistrzu, no i wydaje się, że jest to jakaś nie tylko wielka zmiana polityczna, ale również kulturowa, bo Londyn jest największą metropolią Europy.

Dariusz Karłowicz natomiast, mówiąc o minionych wyborach stwierdził, że: scena polityczna wygląda jak arena walki starych koncepcji lewicowych z nowymi koncepcjami. Wygląda na to, że ekologia już nie jest sexy; multikulturalizm jest ciekawszy.

Dariusz Gawin odniósł się do zagadnienia szerzej: jest wymiar polityczny, ale jest również wymiar religijny. Muzułmanin zostaje burmistrzem stolicy kraju, który ma religię panującą. […] W tej niepisanej angielskiej konstytucji kościół anglikański jest kościołem państwowym, a anglikanizm wyznaniem dominującym. W tym sensie jest tutaj jakieś źródło napięcia.

Kończąc temat, Marek A. Cichocki zauważył, że: trzeba pamiętać o pewnej specyfice Wielkiej Brytanii. Muzułmanie z Pakistanu czy z Bangladeszu razem z hindusami z Indii stanowią solidny element wielokulturowości brytyjskiego Commonwealthu, który jest inny, odmienny od wielokulturowości na kontynencie europejskim.

Kolejną poruszoną kwestią był jubileusz sir Davida Attenborough’a: przyrodnika, filmowca, edukatora. Na wstępie Marek A. Cichocki przyznał, że: to jest zupełnie wyjątkowa postać, szczególnie dla tych wszystkich, dla których lekcje przyrody w szkole były koszmarem.

Następnie Dariusz Gawin stwierdził: według mnie D. Attenborough ucieleśnia taki specyficzny brytyjski sposób patrzenia na naturę. Zresztą cała globalna cywilizacja w sensie kulturowym jest kształtowana przez Anglosasów. Jest tutaj coś interesującego, dlatego że ich spojrzenie na naturę jest, jeśli tak można powiedzieć, rzeczowe. To jest rzeczowa poetyka. Ta natura jest piękna i jednocześnie jest pokazywana tak jak ta brytyjska kultura, z takiej perspektywy kupiuecko-racjonalistyczno-naukowej.

Kontynuując wątek Dariusz Karłowicz dodał: tam jest coś jeszcze. Tam jest jakiś rodzaj ciepła, chciałoby się powiedzieć – domowości, a może czegoś gospodarskiego. […]Wdzięk D. Attenborough polega w ogromnym stopniu na tym, że gdziekolwiek się znajdzie, czy to jest Grenlandia, czy to jest Ameryka Południowa, on wszędzie jest u siebie.

Doceniając D. Attenborough’a, Marek A. Cichocki stwierdza: Jest taka tradycja antyczna, która mówi, że piękno i rozumność świata jest najlepszym dowodem na istnienie Boga, na istnienie Stwórcy. I właśnie wdzięczność i  zachwyt, które stanowią istotę każdego religijnego myślenia stanowią istotę jego filmów, jego sposobu patrzenia na świat. On jest wdzięczny za to, że może to piękno pokazać.

Ostatnim poruszonym w programie tematem była twórczośc W. Blake, którego biografia niedawno ukazała się na polskim rynku. Rozmowę rozpoczął Dariusz Karłowicz pytaniem: jak to się stało, że żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku mistyk, poeta i malarz zawładnął wyobraźnią co najmniej XX wieku?

Jego postać analizował Dariusz Gawin: Ciekawy jest jego polityczny wymiar. On zawsze walczył z nowoczesnością, ale w imię ducha i religii. W tym sensie był dziwnym przykładem konserwatysty-anarchisty. Stąd może, brali go ludzie z całego spektrum politycznego, ale zawsze zwalczał establishment: polityczny, religijny, jakikolwiek który stał na jego drodze.

Kończąc wątek, Dariusz Karłowicz tłumaczył fenomen popularności W. Blake’a: to jest taka moda na heterodoksję. Wszystko jest dobre, religijne, cudowne, kapitalne, byleby nie było ortodoksyjne. To taki rodzaj fascynacji mętną głębią. […] Święty Tomasz zbyt trudny, zbyt przejrzysty, dziękujemy bardzo.

 

Zobacz cały odcinek na stronie TVP Kultura

Trzeci-punkt-widzenia-15.05.2016.jpg


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.