Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Tomasz Herbich w audycji „Siódma - dziewiąta" o „Sokratesie i innych świętych"

Tomasz Herbich w audycji „Siódma - dziewiąta" o „Sokratesie i innych świętych"

«Sokrates i inni święci» Dariusza Karłowicza to lektura prowadząca do jednoznacznego zdetonowania pewnego mitu, który się nawarstwia przez stulecia kultury europejskiej, czyli mitu zasadniczej opozycji Aten i Jerozolimy. Pokazuje, że stosunek Ojców Kościoła do filozofii jest złożony – mówił w poranku „Siódma 9” Tomasz Herbich z Teologii Politycznej o książce Dariusza Karłowicza „Sokrates i inni święci”.

Tomasz Herbich w rozmowie z redaktorem Karolem Gacem zwrócił uwagę, na fakt, że książka Karłowicza jest tekstem filozoficznym, a nie teologicznym. – Jest to pisana z pozycji filozoficznych (…) lektura wczesnych Ojców Kościoła – wskazywał. – To lektura prowadząca do jednoznacznego zdetonowania pewnego mitu, który się nawarstwia przez stulecia kultury europejskiej, czyli mitu zasadniczej opozycji Aten i Jerozolimy. Pokazuje, że stosunek Ojców Kościoła do filozofii jest złożony – kontynuował Herbich.

Podkreślił również, że książka jest próbą wykazania, że nie ma czegoś takiego jak antyfilozoficzny potencjał chrześcijaństwa. – Chrześcijaństwo uznało, że prawda została objawiona przez Jezusa Chrystusa i to jest warunek tożsamości. Ten warunek sprawia, że nie można popaść w jednoznaczny zachwyt nad jakąś filozofią z wyłączeniem prawdy objawionej przez Jezusa Chrystusa. Ale zarazem chrześcijanie – kontynuował redaktor Teologii Politycznej – nie są w swojej postawie tak skrajnie antyfilozoficzni jak sugerują to niektóre współczesne interpretacje ostro przeciwstawiające sobie Ateny i Jerozolimę”.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji na stronie Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma - dziewiąta".

UWAGA! Dzisiejsza debata o książce Dariusza Karłowicza „Sokrates i inni święci" JEDYNIE ONLINE! Zapraszamy o godz. 19.00 przed ekrany komputerów, będziemy relacjonować NA ŻYWO.

">


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.