Tomasz Herbich w audycji „Siódma - dziewiąta" o „Sokratesie i innych świętych"

«Sokrates i inni święci» Dariusza Karłowicza to lektura prowadząca do jednoznacznego zdetonowania pewnego mitu, który się nawarstwia przez stulecia kultury europejskiej, czyli mitu zasadniczej opozycji Aten i Jerozolimy. Pokazuje, że stosunek Ojców Kościoła do filozofii jest złożony – mówił w poranku „Siódma 9” Tomasz Herbich z Teologii Politycznej o książce Dariusza Karłowicza „Sokrates i inni święci”.

Tomasz Herbich w rozmowie z redaktorem Karolem Gacem zwrócił uwagę, na fakt, że książka Karłowicza jest tekstem filozoficznym, a nie teologicznym. – Jest to pisana z pozycji filozoficznych (…) lektura wczesnych Ojców Kościoła – wskazywał. – To lektura prowadząca do jednoznacznego zdetonowania pewnego mitu, który się nawarstwia przez stulecia kultury europejskiej, czyli mitu zasadniczej opozycji Aten i Jerozolimy. Pokazuje, że stosunek Ojców Kościoła do filozofii jest złożony – kontynuował Herbich.

Podkreślił również, że książka jest próbą wykazania, że nie ma czegoś takiego jak antyfilozoficzny potencjał chrześcijaństwa. – Chrześcijaństwo uznało, że prawda została objawiona przez Jezusa Chrystusa i to jest warunek tożsamości. Ten warunek sprawia, że nie można popaść w jednoznaczny zachwyt nad jakąś filozofią z wyłączeniem prawdy objawionej przez Jezusa Chrystusa. Ale zarazem chrześcijanie – kontynuował redaktor Teologii Politycznej – nie są w swojej postawie tak skrajnie antyfilozoficzni jak sugerują to niektóre współczesne interpretacje ostro przeciwstawiające sobie Ateny i Jerozolimę”.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji na stronie Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma - dziewiąta".

UWAGA! Dzisiejsza debata o książce Dariusza Karłowicza „Sokrates i inni święci" JEDYNIE ONLINE! Zapraszamy o godz. 19.00 przed ekrany komputerów, będziemy relacjonować NA ŻYWO.

">