Tomasz Herbich w audycji „Siódma - dziewiąta" o „Sokratesie i innych świętych"

Tomasz Herbich w audycji „Siódma - dziewiąta" o „Sokratesie i innych świętych"

«Sokrates i inni święci» Dariusza Karłowicza to lektura prowadząca do jednoznacznego zdetonowania pewnego mitu, który się nawarstwia przez stulecia kultury europejskiej, czyli mitu zasadniczej opozycji Aten i Jerozolimy. Pokazuje, że stosunek Ojców Kościoła do filozofii jest złożony – mówił w poranku „Siódma 9” Tomasz Herbich z Teologii Politycznej o książce Dariusza Karłowicza „Sokrates i inni święci”.

Tomasz Herbich w rozmowie z redaktorem Karolem Gacem zwrócił uwagę, na fakt, że książka Karłowicza jest tekstem filozoficznym, a nie teologicznym. – Jest to pisana z pozycji filozoficznych (…) lektura wczesnych Ojców Kościoła – wskazywał. – To lektura prowadząca do jednoznacznego zdetonowania pewnego mitu, który się nawarstwia przez stulecia kultury europejskiej, czyli mitu zasadniczej opozycji Aten i Jerozolimy. Pokazuje, że stosunek Ojców Kościoła do filozofii jest złożony – kontynuował Herbich.

Podkreślił również, że książka jest próbą wykazania, że nie ma czegoś takiego jak antyfilozoficzny potencjał chrześcijaństwa. – Chrześcijaństwo uznało, że prawda została objawiona przez Jezusa Chrystusa i to jest warunek tożsamości. Ten warunek sprawia, że nie można popaść w jednoznaczny zachwyt nad jakąś filozofią z wyłączeniem prawdy objawionej przez Jezusa Chrystusa. Ale zarazem chrześcijanie – kontynuował redaktor Teologii Politycznej – nie są w swojej postawie tak skrajnie antyfilozoficzni jak sugerują to niektóre współczesne interpretacje ostro przeciwstawiające sobie Ateny i Jerozolimę”.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji na stronie Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma - dziewiąta".

UWAGA! Dzisiejsza debata o książce Dariusza Karłowicza „Sokrates i inni święci" JEDYNIE ONLINE! Zapraszamy o godz. 19.00 przed ekrany komputerów, będziemy relacjonować NA ŻYWO.

">


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Fajdrosa” w tłumaczeniu prof. Henryka Podbielskiego
Według Kahna ten romantyczny opis natury pozostaje czymś niezrównanym w twórczości Platona, co czyni z „Fajdrosa” jedno z literackich arcydzieł.
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.