Szekspir i Polska – niezwykły festiwal w Londynie

Szekspir i Polska – niezwykły festiwal w Londynie

Jeszcze do 6 lipca trwać będzie w Londynie festiwal „Szekspir i Polska”. To niezwykłe i wyjątkowe wydarzenie ma na celu uczczenie miejsca Szekspira w polskiej wyobraźni, a zarazem przybliża zagranicznym odbiorcom twórczość polskich mistrzów słowa: Stanisława Wyspiańskiego i Jana Kochanowskiego.

Dwutygodniowe obchody szczególnego powinowactwa i fascynacji Polaków sztukami Szekspira obejmują żywy teatr, film, ilustrację, muzykę i śpiew - formy bliskie twórczości słynnego angielskiego dramaturga, aktora i reformatora teatru. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu jest unikalne, światowe czytanie – w wykonaniu znakomitych polskich aktorów – wielkiego dzieła Jana Kochanowskiego Odprawa Posłów Greckich. Wybrzmi ono jednocześnie w Nowym Jorku, Atenach, Warszawie, Londynie, Madrycie i Los Angeles (kliknij i oglądaj).

Festiwal jest także formą celebracji 150. rocznicy urodzin dramaturga, reżysera i malarza Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego podczas Festiwalu mieć będzie miejsce inne niezwykłe wydarzenie – światowa prapremiera jednoaktowej sztuki Wyspiańskiego Śmierci Ofelii połączona z lekturą jego nowatorskiego dzieła Studium o „Hamlecie” z 1905 roku. Wieczorem 4 lipca w londyńskim Sam Wanamaker Playhouse odbędzie się na wpół inscenizowany spektakl Śmierć Ofelii poprzedzony dyskusją i fragmentami Studium o „Hamlecie”, czytanymi przez aktorów Globe Theatre (dowiedz się więcej).

Projekt „Szekspir i Polska” jest owocem współpracy Shakespeare's Globe, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Książki, Ambasady w Londynie i Instytutu Kultury Polskiej. Jego organizacje wspierało wiele instytucji i osób: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowa Akademia Sztuki Dramatycznej w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a także Teatr Szekspirowski w Gdańsku oraz Teatr Pieśni Kozła.

Zobacz program festiwalu

Kochanowski i Wyspiański na deskach Globe Theatre. Rozmowa z Martą de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie

Ambasador Arkady Rzegocki: Kultura polska odgrywa bardzo istotną rolę w Europie

Jolanta Rzegocka: Festiwal ma bardzo dobry odbiór ze strony brytyjskiej publiczności


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.