Szekspir i Polska – niezwykły festiwal w Londynie

Jeszcze do 6 lipca trwać będzie w Londynie festiwal „Szekspir i Polska”. To niezwykłe i wyjątkowe wydarzenie ma na celu uczczenie miejsca Szekspira w polskiej wyobraźni, a zarazem przybliża zagranicznym odbiorcom twórczość polskich mistrzów słowa: Stanisława Wyspiańskiego i Jana Kochanowskiego.

Dwutygodniowe obchody szczególnego powinowactwa i fascynacji Polaków sztukami Szekspira obejmują żywy teatr, film, ilustrację, muzykę i śpiew - formy bliskie twórczości słynnego angielskiego dramaturga, aktora i reformatora teatru. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu jest unikalne, światowe czytanie – w wykonaniu znakomitych polskich aktorów – wielkiego dzieła Jana Kochanowskiego Odprawa Posłów Greckich. Wybrzmi ono jednocześnie w Nowym Jorku, Atenach, Warszawie, Londynie, Madrycie i Los Angeles (kliknij i oglądaj).

Festiwal jest także formą celebracji 150. rocznicy urodzin dramaturga, reżysera i malarza Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego podczas Festiwalu mieć będzie miejsce inne niezwykłe wydarzenie – światowa prapremiera jednoaktowej sztuki Wyspiańskiego Śmierci Ofelii połączona z lekturą jego nowatorskiego dzieła Studium o „Hamlecie” z 1905 roku. Wieczorem 4 lipca w londyńskim Sam Wanamaker Playhouse odbędzie się na wpół inscenizowany spektakl Śmierć Ofelii poprzedzony dyskusją i fragmentami Studium o „Hamlecie”, czytanymi przez aktorów Globe Theatre (dowiedz się więcej).

Projekt „Szekspir i Polska” jest owocem współpracy Shakespeare's Globe, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Książki, Ambasady w Londynie i Instytutu Kultury Polskiej. Jego organizacje wspierało wiele instytucji i osób: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowa Akademia Sztuki Dramatycznej w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a także Teatr Szekspirowski w Gdańsku oraz Teatr Pieśni Kozła.

Zobacz program festiwalu

Kochanowski i Wyspiański na deskach Globe Theatre. Rozmowa z Martą de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie

Ambasador Arkady Rzegocki: Kultura polska odgrywa bardzo istotną rolę w Europie

Jolanta Rzegocka: Festiwal ma bardzo dobry odbiór ze strony brytyjskiej publiczności