Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Superpaństwo UE?

Superpaństwo UE?

Mamy za sobą Brexit, który bez wątpienia jest jednym z ważniejszych wydarzeń politycznych tej dekady

Mamy za sobą Brexit, który bez wątpienia jest jednym z ważniejszych wydarzeń politycznych tej dekady. Okazało się, że Unia Europejska, która do tej pory miała jeden kierunek rozwoju: integrację – znalazła się na ciasnym zakręcie historii. Opublikowany ostatnio przez ministrów spraw zagranicznych Republiki Francuskiej i Republiki Federalnej Niemiec projekt zakładający ściślejszą współpracę członków wspólnoty – jest de facto przywróceniem, a nawet wskrzeszeniem idei federalizacji Europy i koncepcji superpaństwa. Czy rzeczywiście jedynym warunkiem trwania jedności europejskiej jest dalsza integracja, której telos powinny wyznaczać skonfederowane Stany Zjednoczone Europy? Czy federacja europejska może być odpowiedzią na geopolityczną układankę pierwszej połowy XXI wieku? A może Europa skazana jest na federację, aby przetrwać nadchodzące kryzysy? W tym tygodniu chcemy pochylić się nad samą ideą federalizacji, a także nad jej historią, możliwością zaistnienia w warunkach europejskich, a także przyszłością takiego scenariusza i ewentualnymi konsekwencjami – czy przyszłość gotuje nam Superpaństwo UE?

Jan Czerniecki



Federalizacja, czyli piękna mrzonka współczesnej Europy – rozmowa z Janem Rokitą





Michał Dorociak: Idea federalizacji – nieodłączna siostra integracji europejskiej





Krzysztof Tyszka-Drozdowski: De Gaulle i Europa





Michał Kuź: Europejskie Stany Podzielone





Łukasz Maślanka: Uciekając przed molochem





Zbigniew Brzeziński: W stronę rekonfiguracji sceny globalnej





"Musimy wytworzyć potencjał intelektualny zdolny do rozumienia współczesnego świata" - przeczytaj rozmowę z prof. Ryszardem M. Machnikowskim





Dominik Szczęsny-Kostanecki: Projekt Intermarium a klęska europejskiej federacji





Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego




Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.