Mamy za sobą Brexit, który bez wątpienia jest jednym z ważniejszych wydarzeń politycznych tej dekady
Mamy za sobą Brexit, który bez wątpienia jest jednym z ważniejszych wydarzeń politycznych tej dekady. Okazało się, że Unia Europejska, która do tej pory miała jeden kierunek rozwoju: integrację – znalazła się na ciasnym zakręcie historii. Opublikowany ostatnio przez ministrów spraw zagranicznych Republiki Francuskiej i Republiki Federalnej Niemiec projekt zakładający ściślejszą współpracę członków wspólnoty – jest de facto przywróceniem, a nawet wskrzeszeniem idei federalizacji Europy i koncepcji superpaństwa. Czy rzeczywiście jedynym warunkiem trwania jedności europejskiej jest dalsza integracja, której telos powinny wyznaczać skonfederowane Stany Zjednoczone Europy? Czy federacja europejska może być odpowiedzią na geopolityczną układankę pierwszej połowy XXI wieku? A może Europa skazana jest na federację, aby przetrwać nadchodzące kryzysy? W tym tygodniu chcemy pochylić się nad samą ideą federalizacji, a także nad jej historią, możliwością zaistnienia w warunkach europejskich, a także przyszłością takiego scenariusza i ewentualnymi konsekwencjami – czy przyszłość gotuje nam Superpaństwo UE?
Jan Czerniecki
Ty też możesz wydawać z nami KSIĄŻKI, produkować PODCASTY, organizować wystawy oraz WYDAWAĆ „Teologię Polityczną Co Tydzień”, jedyny tygodnik filozoficzny w Polsce. Twoje darowizny zamienią się w kolejne artykuły takie jak ten, który właśnie czytałeś i pomogą nam kontynuować i rozwijać nasze projekty oraz tworzyć kolejne. Środowisko Teologii Politycznej działa dzięki darowiznom prywatnych mecenasów kultury – tych okazjonalnych oraz regularnych. Dołącz do nich już dziś i WSPIERAJ TEOLOGIĘ POLITYCZNĄ!
Redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Tydzień. Wieloletni koordynator i sekretarz redakcji teologiapolityczna.pl. Organizator spotkań i debat. Koordynował projekty wydawnicze. Z Fundacją Świętego Mikołaja i redakcją Teologii Politycznej związany od 2009 roku. Pracował w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytucie Pileckiego. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim.