Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Tajne Państwo

Tajne Państwo

Sierpień to wyjątkowy miesiąc w historii Polski

Sierpień to wyjątkowy miesiąc w historii Polski. Rozpoczyna się silnym akcentem, który uwidacznia czym dla Polaków jest wolność – idea, która jest królową cnót obywatelskich dla naszej wspólnoty politycznej. To właśnie 1 sierpnia 72 lata temu zaznaczyliśmy, po której stronie w dziejowym sporze między dobrem i złem chcemy się widzieć. Warszawa zmiażdżona dwoma totalitaryzmami miała 63 dni blasku, który promieniował na całą Polskę. Jak to się stało, że do walki stanęła armia – a nie przypadkowe grupy partyzantów rzucone przez los na starcie z wrogiem? Armia, która – co warto przypomnieć - miała wojskowe rozeznanie, przygotowanych dowódców, łączników, stały kontakt z ciałami politycznymi na emigracji. Czy to nie w tym właśnie momencie ujawniła się cała moc Polskiego Państwa Podziemnego – struktury, która nie miała sobie równych wśród zagranicznych sióstr tego czasu? Doświadczenie Polaków, które naznaczone było powstaniami 1830 czy przede wszystkim 1863 roku, zaowocowało niebywałym wręcz organizmem tajnego państwa czasów okupacji w latach 1939-1945. W warunkach, które były skrajnie trudne i przy terrorze niespotykanym w innych z okupowanych państw, byliśmy zdolni nie tylko stawiać opór, walczyć, sabotować, lecz także chronić słabszych, budować prasę, tworzyć literaturę i życie kulturalne, a także kreślić plany inżynieryjne w planach długofalowych. Polacy zbudowali państwo, które miało właściwie wszystkie znamiona normalnego organizmu -  jednak nie posiadało tylko jednego: terytorium. Fenomen polskiego państwa czasów II wojny światowej ukazuje, że żaden skrajny determinizm kreślony ręką totalitarnych reżimów nie jest w stanie przełamać w naszej wspólnocie politycznej nieodzownej dla nas cechy: wolności.

Jan Czerniecki



Polskie Państwo Podziemne tworzone odgórnie miało się tworzyć zgodnie z zasadą pomocniczości - przeczytaj wywiad z prof. Janem Żarynem





Prof. Alicja Kulecka: Polskie państwo podziemne - kilka refleksji





Prof. Tomasz Chinciński: Terror jako sposób sprawowania okupacji





Marcin Furdyna: Sikorskiego divide et impera





Bartosz Nowożycki: Walka o Warszawę 1944 r.





Płk. Witold Pilecki: Raport (fragmenty)





Łukasz Maślanka: O czynie niezbrojnym słów kilka





Paweł Rzewuski: Dwa światy wojny





Kobiety i dziewczyny wychowanie patriotyczne wyniosły z polskich domów - przeczytaj wywiad z Szymonem Nowakiem





Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego



 
 

Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.