Spór o modernizację toczył się w Polsce od zawsze
Spór o modernizację toczył się w Polsce od zawsze. Można powiedzieć, że całe nasze dzieje są naznaczone zmaganiem o poprawę Rzeczpospolitej. Właściwie można by śmiało postawić tezę, która ukazywałaby, że nie może być mowy o polskim inteligencie, bez jego trosk o poprawę Polski. Modernizacja - biorąc ten kontekst pod uwagę - staje się ciągłym napięciem pomiędzy pewnym wyobrażeniem, a zastaną rzeczywistością. Dla inteligencji Polska zawsze jest poniżej marzeń i oczekiwań. W ten sposób zaś wytwarzany jest pewien ruch idei, który rozgrzewa nasze głowy, zmusza do działania, zmagania się z zastanym status quo.
Czy zatem Polska jest w sidłach idei postępu? Żadną miarą! Mozaika poglądów modernizacyjnych jest przebogata w kolory: występują tam i narodowcy i piłsudczycy i socjaliści i konserwatyści, a każdy ten nurt inaczej postrzega rolę tradycji, historii czy gdzie indziej upatruje możliwości naprawy: od przywrócenia dawnych rozwiązań, po gruntowną przebudowę ładu politycznego czy społecznego.
W dodatku warto odnotować, że często zwykliśmy chadzać własnymi ścieżkami. Gdy dookoła umacniały się monarchie absolutne, my kładliśmy nacisk na wolność i republikański model państwa. Gdy przymuszały nas warunki zewnętrzne nie baliśmy się uruchamiać wielkich inwestycji na miarę Gdyni czy COP. Nasze idee też często wychodziły w kontrze do modnych paradygmatów.
A jak jest dzisiaj? Czy po smucie PRL jesteśmy w stanie generować własny model modernizacji? Czy jesteśmy gotowi zaszczepiać u siebie potrzebny NAM system? A może wciąż chcemy patrzeć co się dzieje dookoła, aby wtórnością człapać z zadyszką za najlepszymi? Czym jest polska modernizacja? Chcemy wierzyć, że jest kairos na modernizację: projekt polski.
Jan Czerniecki
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
Redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Tydzień. Wieloletni koordynator i sekretarz redakcji teologiapolityczna.pl. Organizator spotkań i debat. Koordynował projekty wydawnicze. Z Fundacją Świętego Mikołaja i redakcją Teologii Politycznej związany od 2009 roku. Pracował w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytucie Pileckiego. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim.