Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Spotkanie z Agnieszką Kołakowską – zapraszamy!

Spotkanie z Agnieszką Kołakowską – zapraszamy!

8 grudnia w warszawskiej Cafe Niespodzianka będzie mieć miejsce premiera "Plagi słowików" - nowej książki Agnieszki Kołakowskiej


Premiera  „Plagi słowików” tuż tuż. Odbędzie się bowiem w najbliższy czwartek – 8 grudnia – w warszawskiej Cafe Niespodzianka. Gościem specjalnym wieczoru będzie Autorka książki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:30. Zapraszamy!

"Plaga słowików" to kolejna, po "Wojnie kultur", książka Agnieszki Kołakowskiej wydana przez Teologię Polityczną. Publikacja jest zbiorem esejów traktujących m.in. o poprawności politycznej, Kościele, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu oraz postawach liberalnych i nieliberalnych we współczesnej polityce.

Kiedy: 8 grudnia (czwartek)
Miejsce spotkania: Cafe Niespodzanka przy ul. Marszałkowskiej 7 – Warszawa
Początek: godz. 18:30

W spotkaniu udział wezmą:
- Agnieszka Kołakowska (autorka)
- prof. Magdalena Gawin
- dr Karolina Wigura (Kultura Liberalna)
Prowadzenie: Piotr Górski
WSTĘP WOLNY!

Link do wydarzenia na Facebooku

O książce:
We wstępie Autorka pisze:
"W poprzednim tomiku esejów skupiałam się na szeroko pojętym zjawisku politycznej poprawności, odnotowując, jak się ono objawia w Polsce i za granicą. Sześć lat później stwierdzam, że nic - prócz wyraźnie większego stopnia powszechnego uwrażliwienia na jego przejawy w Polsce - się nie zmieniło. W obecnym zbiorze więc, choć o poprawności politycznej oczywiście też jest mowa, skupiam się na innych sprawach - choć nie całkiem innych, w mierze, w jakiej wolno powiedzieć, że chodzi w nich o rodzaj równie niebezpiecznej poprawności po stronie konserwatywno-katolickiej. Podział na prawicę i lewicę od dawna już niewiele wyjaśnia, raczej wprowadza zamieszanie; linie podziałów politycznych się przesunęły, każda z dzisiejszych ideologii zawiera postawy po obu stronach dawnych granic prawica-lewica. Ważniejszy wydaje mi się dziś podział na liberałów i anty-liberałów. Dlatego chciałam powiedzieć coś o tej drugiej, konserwatywnej stronie nieliberalnego medalu. Z obu stron jest dziś atak na wolne słowo, na naukę i na swobody indywidualne; z obu stron jest próba narzucenia cenzury. Jest tu więc trochę krytyki postaw Kościoła i, ogólniej, postaw nieliberalnych. To właśnie - liberalizm i nieliberalizm - jest może głównym motywem obecnego zbioru.

Nie żeby w tych innych sprawach wiele się zmieniło. W szczególności pod względem dwóch z najważniejszych i najbardziej szkodliwych współczesnych ideologii, jakimi są ideologia walki z islamofobią i ideologia antropogennego globalnego ocieplenia - być może najbardziej upolityczniony i zideologizowany temat naszego wieku. (Trzecią jest ideologia praw człowieka.) “Nic się nie zmieniło” jest tu stałym, do znudzenia powtarzanym refrenem; byłby to właściwie trafniejszy tytuł dla tego zbioru.

Eseje i felietony tu zamieszczone ukazywały się w swoich pierwotnych wersjach głównie w "Rzeczpospolitej", w "Plusie-Minusie", w miesięczniku "W Drodze" (krótsze felietony) i w internetowym tygodniku "Teologii Politycznej". Parę ukazało się w "Gazecie Polskiej Codziennie" i w dawnym, pierwotnym "Uważam, rze". W niektórych są małe zmiany, dodatki albo uzupełnienia; są też teksty, które publikuję tu po raz pierwszy".


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.