Spotkanie z Agnieszką Kołakowską – zapraszamy!

8 grudnia w warszawskiej Cafe Niespodzianka będzie mieć miejsce premiera "Plagi słowików" - nowej książki Agnieszki Kołakowskiej


Premiera  „Plagi słowików” tuż tuż. Odbędzie się bowiem w najbliższy czwartek – 8 grudnia – w warszawskiej Cafe Niespodzianka. Gościem specjalnym wieczoru będzie Autorka książki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:30. Zapraszamy!

"Plaga słowików" to kolejna, po "Wojnie kultur", książka Agnieszki Kołakowskiej wydana przez Teologię Polityczną. Publikacja jest zbiorem esejów traktujących m.in. o poprawności politycznej, Kościele, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu oraz postawach liberalnych i nieliberalnych we współczesnej polityce.

Kiedy: 8 grudnia (czwartek)
Miejsce spotkania: Cafe Niespodzanka przy ul. Marszałkowskiej 7 – Warszawa
Początek: godz. 18:30

W spotkaniu udział wezmą:
- Agnieszka Kołakowska (autorka)
- prof. Magdalena Gawin
- dr Karolina Wigura (Kultura Liberalna)
Prowadzenie: Piotr Górski
WSTĘP WOLNY!

Link do wydarzenia na Facebooku

O książce:
We wstępie Autorka pisze:
"W poprzednim tomiku esejów skupiałam się na szeroko pojętym zjawisku politycznej poprawności, odnotowując, jak się ono objawia w Polsce i za granicą. Sześć lat później stwierdzam, że nic - prócz wyraźnie większego stopnia powszechnego uwrażliwienia na jego przejawy w Polsce - się nie zmieniło. W obecnym zbiorze więc, choć o poprawności politycznej oczywiście też jest mowa, skupiam się na innych sprawach - choć nie całkiem innych, w mierze, w jakiej wolno powiedzieć, że chodzi w nich o rodzaj równie niebezpiecznej poprawności po stronie konserwatywno-katolickiej. Podział na prawicę i lewicę od dawna już niewiele wyjaśnia, raczej wprowadza zamieszanie; linie podziałów politycznych się przesunęły, każda z dzisiejszych ideologii zawiera postawy po obu stronach dawnych granic prawica-lewica. Ważniejszy wydaje mi się dziś podział na liberałów i anty-liberałów. Dlatego chciałam powiedzieć coś o tej drugiej, konserwatywnej stronie nieliberalnego medalu. Z obu stron jest dziś atak na wolne słowo, na naukę i na swobody indywidualne; z obu stron jest próba narzucenia cenzury. Jest tu więc trochę krytyki postaw Kościoła i, ogólniej, postaw nieliberalnych. To właśnie - liberalizm i nieliberalizm - jest może głównym motywem obecnego zbioru.

Nie żeby w tych innych sprawach wiele się zmieniło. W szczególności pod względem dwóch z najważniejszych i najbardziej szkodliwych współczesnych ideologii, jakimi są ideologia walki z islamofobią i ideologia antropogennego globalnego ocieplenia - być może najbardziej upolityczniony i zideologizowany temat naszego wieku. (Trzecią jest ideologia praw człowieka.) “Nic się nie zmieniło” jest tu stałym, do znudzenia powtarzanym refrenem; byłby to właściwie trafniejszy tytuł dla tego zbioru.

Eseje i felietony tu zamieszczone ukazywały się w swoich pierwotnych wersjach głównie w "Rzeczpospolitej", w "Plusie-Minusie", w miesięczniku "W Drodze" (krótsze felietony) i w internetowym tygodniku "Teologii Politycznej". Parę ukazało się w "Gazecie Polskiej Codziennie" i w dawnym, pierwotnym "Uważam, rze". W niektórych są małe zmiany, dodatki albo uzupełnienia; są też teksty, które publikuję tu po raz pierwszy".