Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[19 MAJA / 18:30] Spektakl „Jeremiasz" Karola Wojtyły na Angelicum

[19 MAJA / 18:30] Spektakl „Jeremiasz" Karola Wojtyły na Angelicum

W poniedziałek, 19 maja o godzinie 18:30 w kościele świętych Dominika i Sykstusa w Rzymie na Angelicum odbędzie się premiera spektaklu teatralnego powstałego na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Jeremiasz” w reżyserii prof. Jarosława Kiliana w 105. rocznicę urodzin Autora. Serdecznie zapraszamy!

W ramach programu studiów JP2 Studies w Angelicum profesor Jarosław Kilian po raz kolejny poprowadził warsztaty teatralne: „Re-enacting Rhapsodic Theatre” koncentrując się w tym roku akademickim na dramacie zatytułowanym „Jeremiasz”, napisanym przez Karola Wojtyłę w pierwszych latach II wojny światowej. 

Wydarzenie odbywa się w związku z przypadającą 18 maja 2025 roku 5. rocznicą powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie oraz 105. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. 18 maja w Rzymie celebrowana będzie również inauguracja pontyfikatu Papieża Leona XIV. Co ważne, Instytut Kultury św. Jana Pawła II [St. John Paul II Institute of Culture] powołano 5 lat temu na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie – uczelni, której absolwentami są właśnie Jan Paweł II i Leon XIV!

Przedstawienie odbędzie się w poniedziałek 19 maja o godz. 18:30 w kościele św. Dominika i Sykstusa przy Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (adres: Largo Angelicum 1, 00184 Rzym).
Sztuka będzie wystawiona przez studentów programu JP2 Studies, w języku angielskim. Serdecznie zapraszamy!

***

Karol Wojtyła był związany z teatrem przez wiele dziesięcioleci jako krytyk, eseista, filozof-teoretyk i dramaturg. Jako młody student filologii polskiej w Krakowie, w 1941 roku współtworzył z Mieczysławem Kotlarczykiem Teatr Rapsodyczny. Był nie tylko jednym z czołowych aktorów tego teatru, ale także przyczynił się do ukształtowania jego zasadniczych idei, co również przygotowało go do przyszłej posługi duszpasterskiej. Wystawienie przez studentów JP2 Studies jednego z dramatów Karola Wojtyły jest wyczekiwanym każdego roku wydarzeniem kulturalnym na Angelicum. Do tej pory rzymska publiczność obejrzała spektakle „Hiob”, „Brat naszego Boga” oraz „Tryptyk rzymski”. 

„Jeremiasz” to wczesny dramat Karola Wojtyły, który porusza kwestię tożsamości człowieka – centralnego tematu nauczania Jana Pawła II. Dramat czerpie przede wszystkim z biblijnej Księgi Jeremiasza, jednak w sztuce dają się usłyszeć również echa Słowackiego, Wyspiańskiego, Calderona czy inspiracje mistyczną poezją św. Jana od Krzyża. Dramat odzwierciedla intelektualną walkę młodego wówczas poety z okrucieństwem losu i historii. Księga Jeremiasza, która jest głównym punktem odniesienia dla powstałego dramatu, opowiada historię proroka powołanego przez Boga, aby głosić groźbę zniszczenia Jerozolimy i wygnania Izraelitów. Misją proroka było przekazanie ludziom Judei słów Boga i wezwanie do pokuty. Niestety, nie chcieli go słuchać i przepowiedziana katastrofa wkrótce się spełniła. W dramacie Autor odwołuje się do historii Polski, ale sztuka niesie ze sobą przesłanie uniwersalne. Karol Wojtyła poruszył w nim wielkie pytanie o tożsamość narodową. Pojęcie ojczyzny pojawia się tu nie jako kategoria polityczna czy ideologiczna, ale duchowa.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na tej uczelni w Rzymie 18 maja 2020 r. w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski.

Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.