Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Różaniec do granic nieba” za nienarodzone dzieci

„Różaniec do granic nieba” za nienarodzone dzieci

Miliony dzieci, którym nie pozwolono się narodzić, nie mają nawet swoich imion. Czy można być bardziej wykluczonym? W tym roku, przez ręce Maryi, chcemy ich przyjąć, przytulić i przygarnąć. Będziemy przez modlitwę przepraszać Boga i te dzieci, którym nie pozwolono się narodzić. Chcemy też zwrócić się do wszystkich dzieci nienarodzonych, także tych zmarłych w sposób naturalny lub zmarłych tuż po porodzie, z prośbą o modlitwę za nas – mówi Maciej Bodasiński, inicjator akcji „Różaniec do granic nieba” w rozmowie z tygodnikiem „Idziemy”.

Iwona Świerdzewska (tygodnik „Idziemy”): Po Wielkiej Pokucie, Różańcu do Granic i Modlitwie pod Krzyżem mamy kolejną inicjatywę. O co chodzi w Różańcu do Granic Nieba?

Maciej Bodasiński, inicjator akcji „Różaniec do granic nieba”: Chodzi o to, żeby pokuta za grzechy i przyjęcie Bożego Miłosierdzia powstrzymały zło. Jako chrześcijanie powinniśmy „czytać świat” w świetle nauczania Kościoła i wiary. I teraz, „czytając” współczesny świat, jesteśmy przynaglani do pokuty. Różaniec Do Granic to pokuta i modlitwa w szczególnej intencji.

W uroczystość Wszystkich Świętych udajemy się na cmentarze, pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Miliony dzieci, którym nie pozwolono się narodzić, nie mają nawet swoich imion. Czy można być bardziej wykluczonym? W tym roku, przez ręce Maryi, chcemy ich przyjąć, przytulić i przygarnąć. Będziemy przez modlitwę przepraszać Boga i te dzieci, którym nie pozwolono się narodzić. Chcemy też zwrócić się do wszystkich dzieci nienarodzonych, także tych zmarłych w sposób naturalny lub zmarłych tuż po porodzie, z prośbą o modlitwę za nas. Wierzymy, że one wpatrują się w Boże oblicze.

Jak możemy wynagradzać tym, których nie ma wśród żywych?

Proponujemy, by udając się na grób rodzinny 1 listopada, w specjalnej modlitwie zwrócić się do Boga i w tej modlitwie przepraszać również dzieci nienarodzone za to, co się stało. Trzeba otworzyć się na przebaczenie, które Bóg chce nam ofiarowywać. Chcielibyśmy w ten sposób wszystkie dzieci nienarodzone włączyć do naszych rodzin, do społeczeństwa. Tak jak pamiętamy o przodkach, bohaterach, naszej rodzinie, tak samo chcielibyśmy „rozpocząć” pamięć o nienarodzonych dzieciach.

To pierwszy element wynagrodzenia. Drugim jest jeszcze głębsze podjęcie pokuty za wszystkie grzechy, które zostały w Polsce popełnione przeciwko życiu nienarodzonych. Nie zapominajmy, że nawiedzając cmentarz w oktawie Wszystkich Świętych, możemy zyskać odpust zupełny i ofiarować go w intencji tych, którzy mają na sumieniu życie nienarodzonego dziecka, wyspowiadali się, ale nie zadośćuczynili do końca za swój grzech.

Od 2 do 8 listopada proponujemy także włączenie się w codzienną pokutną modlitwę różańcową z wykorzystaniem rozważań opartych na tekstach wielkich Polaków, ludzi Kościoła. Codziennie będą odbywać się transmisje z tych modlitw za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Można podejmować wszystkie inne dzieła pokutne, które zostaną wskazane przez księży proboszczów, księży biskupów. Można udać się na adorację, wziąć udział we Mszy św., podjąć post albo wreszcie zainicjować modlitwę w rodzinie. Zachęcamy także, by zapalić dodatkowy znicz na grobach naszych bliskich, dla tych, którym nie pozwolono pojawić się wśród nas.

Z powodu pandemii cmentarze mogą być zamknięte. Jak wówczas będzie przebiegała akcja?

Wtedy modlimy się w innych dostępnych miejscach, wierząc, że to nie miejsce decyduje o sile modlitwy, ale nasze serce i zaangażowanie. Modlimy się w domach, w kościołach, przy kaplicach, krzyżach przydrożnych. Dla niektórych osób będzie to miejsce, w którym przebywają z konieczności, jak szpital czy nawet zakład karny.

Do kogo adresowana jest akcja? Tylko do tych, którzy wiedzą, że w ich rodzinie były aborcje?

Zapraszamy do udziału wszystkich. Obok tych, którzy wiedzą, że w rodzinie miała miejsce aborcja, również tych, którzy utracili dziecko nienarodzone bez żadnej winy i cierpią z tego powodu. Jak nie w naszym życiu, to w życiu rodziców, dziadków czy dalszych krewnych mogły mieć miejsce takie dramaty. W otwartej formule modlimy się i pokutujemy za wszystkie grzechy popełnione we wszystkich rodzinach.

Jak można włączyć się w Różaniec do Granic Nieba?

Program i formuły modlitw będą dostępne na stronie internetowej inicjatywy: https://www.rozaniecdogranic.pl. Zachęcamy, by parafie zgłaszały chęć włączenia się w akcję, informowały wiernych, przekazywały materiały promocyjne. Poinformowaliśmy o inicjatywie księży biskupów. Aktualizowane informacje będą zamieszczane na naszej stronie internetowej.

Rozmawiała Iwona Świerdzewska

Wywiad ukazał się w tygodniku „Idziemy” nr 44/2020

Więcej na stronie: www.rozaniecdogranic.pl


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.