„Różaniec do granic nieba” za nienarodzone dzieci

Miliony dzieci, którym nie pozwolono się narodzić, nie mają nawet swoich imion. Czy można być bardziej wykluczonym? W tym roku, przez ręce Maryi, chcemy ich przyjąć, przytulić i przygarnąć. Będziemy przez modlitwę przepraszać Boga i te dzieci, którym nie pozwolono się narodzić. Chcemy też zwrócić się do wszystkich dzieci nienarodzonych, także tych zmarłych w sposób naturalny lub zmarłych tuż po porodzie, z prośbą o modlitwę za nas – mówi Maciej Bodasiński, inicjator akcji „Różaniec do granic nieba” w rozmowie z tygodnikiem „Idziemy”.

Iwona Świerdzewska (tygodnik „Idziemy”): Po Wielkiej Pokucie, Różańcu do Granic i Modlitwie pod Krzyżem mamy kolejną inicjatywę. O co chodzi w Różańcu do Granic Nieba?

Maciej Bodasiński, inicjator akcji „Różaniec do granic nieba”: Chodzi o to, żeby pokuta za grzechy i przyjęcie Bożego Miłosierdzia powstrzymały zło. Jako chrześcijanie powinniśmy „czytać świat” w świetle nauczania Kościoła i wiary. I teraz, „czytając” współczesny świat, jesteśmy przynaglani do pokuty. Różaniec Do Granic to pokuta i modlitwa w szczególnej intencji.

W uroczystość Wszystkich Świętych udajemy się na cmentarze, pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Miliony dzieci, którym nie pozwolono się narodzić, nie mają nawet swoich imion. Czy można być bardziej wykluczonym? W tym roku, przez ręce Maryi, chcemy ich przyjąć, przytulić i przygarnąć. Będziemy przez modlitwę przepraszać Boga i te dzieci, którym nie pozwolono się narodzić. Chcemy też zwrócić się do wszystkich dzieci nienarodzonych, także tych zmarłych w sposób naturalny lub zmarłych tuż po porodzie, z prośbą o modlitwę za nas. Wierzymy, że one wpatrują się w Boże oblicze.

Jak możemy wynagradzać tym, których nie ma wśród żywych?

Proponujemy, by udając się na grób rodzinny 1 listopada, w specjalnej modlitwie zwrócić się do Boga i w tej modlitwie przepraszać również dzieci nienarodzone za to, co się stało. Trzeba otworzyć się na przebaczenie, które Bóg chce nam ofiarowywać. Chcielibyśmy w ten sposób wszystkie dzieci nienarodzone włączyć do naszych rodzin, do społeczeństwa. Tak jak pamiętamy o przodkach, bohaterach, naszej rodzinie, tak samo chcielibyśmy „rozpocząć” pamięć o nienarodzonych dzieciach.

To pierwszy element wynagrodzenia. Drugim jest jeszcze głębsze podjęcie pokuty za wszystkie grzechy, które zostały w Polsce popełnione przeciwko życiu nienarodzonych. Nie zapominajmy, że nawiedzając cmentarz w oktawie Wszystkich Świętych, możemy zyskać odpust zupełny i ofiarować go w intencji tych, którzy mają na sumieniu życie nienarodzonego dziecka, wyspowiadali się, ale nie zadośćuczynili do końca za swój grzech.

Od 2 do 8 listopada proponujemy także włączenie się w codzienną pokutną modlitwę różańcową z wykorzystaniem rozważań opartych na tekstach wielkich Polaków, ludzi Kościoła. Codziennie będą odbywać się transmisje z tych modlitw za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Można podejmować wszystkie inne dzieła pokutne, które zostaną wskazane przez księży proboszczów, księży biskupów. Można udać się na adorację, wziąć udział we Mszy św., podjąć post albo wreszcie zainicjować modlitwę w rodzinie. Zachęcamy także, by zapalić dodatkowy znicz na grobach naszych bliskich, dla tych, którym nie pozwolono pojawić się wśród nas.

Z powodu pandemii cmentarze mogą być zamknięte. Jak wówczas będzie przebiegała akcja?

Wtedy modlimy się w innych dostępnych miejscach, wierząc, że to nie miejsce decyduje o sile modlitwy, ale nasze serce i zaangażowanie. Modlimy się w domach, w kościołach, przy kaplicach, krzyżach przydrożnych. Dla niektórych osób będzie to miejsce, w którym przebywają z konieczności, jak szpital czy nawet zakład karny.

Do kogo adresowana jest akcja? Tylko do tych, którzy wiedzą, że w ich rodzinie były aborcje?

Zapraszamy do udziału wszystkich. Obok tych, którzy wiedzą, że w rodzinie miała miejsce aborcja, również tych, którzy utracili dziecko nienarodzone bez żadnej winy i cierpią z tego powodu. Jak nie w naszym życiu, to w życiu rodziców, dziadków czy dalszych krewnych mogły mieć miejsce takie dramaty. W otwartej formule modlimy się i pokutujemy za wszystkie grzechy popełnione we wszystkich rodzinach.

Jak można włączyć się w Różaniec do Granic Nieba?

Program i formuły modlitw będą dostępne na stronie internetowej inicjatywy: https://www.rozaniecdogranic.pl. Zachęcamy, by parafie zgłaszały chęć włączenia się w akcję, informowały wiernych, przekazywały materiały promocyjne. Poinformowaliśmy o inicjatywie księży biskupów. Aktualizowane informacje będą zamieszczane na naszej stronie internetowej.

Rozmawiała Iwona Świerdzewska

Wywiad ukazał się w tygodniku „Idziemy” nr 44/2020

Więcej na stronie: www.rozaniecdogranic.pl