Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA + GALERIA] Jak namalować bezcielesnego? Relacja z wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza

[RELACJA + GALERIA] Jak namalować bezcielesnego? Relacja z wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza

W jaki sposób dyskusje teologiczne z VIII i IX wieku wpłynęły na zachodnie pojmowanie sztuki? O tym między innymi mogliśmy dowiedzieć się z wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza, który odbył się w redakcji Teologii Politycznej 8 maja 2023 roku. Była to piąta z cyklu prelekcji organizowanych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, poświęconych związkom teologii, sztuki i filozofii.

Piąte już spotkanie z cyklu „Namalować katolicyzm od nowa” poświęcone było bizantyńskiemu ikonoklazmowi – teologicznym sporom z przełomu VIII i IX w., które toczyły się wokół kultu ikon i które miały fundamentalny wpływ na pojmowanie sztuki w obszarze cywilizacji chrześcijańskiej. 

W swoim wykładzie ks. prof. Józef Naumowicz nie starał się zrekonstruować przyczyn historycznego sporu, a raczej zbliżyć do istoty głosów głównych uczestników debaty, która rozciągnęła się na niemal 150 lat: Jana Damasceńskiego, Teodor Studyty i Nicefora I.

Jak wskazał ks. Naumowicz, centralną osią bizantyńskiego ikonoklazmu były debaty chrystologiczne: co przedstawiamy, malując postać Jezusa Chrystusa? Czy przedstawiamy wyłącznie jego ludzką naturę, czy też może całą boską Osobę, w której dwie natury – boska i ludzka – znajdują się w ontycznej unii?

Dyskusja towarzysząca sporom chrystologicznym w ramach ikonoklazmu odnosiła się też do kwestii malowania wizerunków aniołów – głównego wątku wykładu zaprezentowanego przez ks. prof. Naumowicza. W jaki sposób można bowiem narysować istotę bezcielesną? Jaką naturę mają boży posłańcy i jak jej pojmowanie wpływa na formy ich przedstawienia? Z tymi pytaniami zmierzył się wykładowca w siedziebie Teologii Politycznej.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia pełnej transmisji z wykładu i śledzenia informacji o przyszłych prelekcjach, które będą organizowane w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.

Prezentację, którą przedstawił ks prof. Naumowicz w trakcie wykładu można pobrać tu.

Patronat medialny Radio Warszawa

Zdjęcia: Ludmiła Mitręga


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Zostań mecenasem Teologii Politycznej Co Tydzień
„Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.