Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA + GALERIA] Jak namalować bezcielesnego? Relacja z wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza

[RELACJA + GALERIA] Jak namalować bezcielesnego? Relacja z wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza

W jaki sposób dyskusje teologiczne z VIII i IX wieku wpłynęły na zachodnie pojmowanie sztuki? O tym między innymi mogliśmy dowiedzieć się z wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza, który odbył się w redakcji Teologii Politycznej 8 maja 2023 roku. Była to piąta z cyklu prelekcji organizowanych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, poświęconych związkom teologii, sztuki i filozofii.

Piąte już spotkanie z cyklu „Namalować katolicyzm od nowa” poświęcone było bizantyńskiemu ikonoklazmowi – teologicznym sporom z przełomu VIII i IX w., które toczyły się wokół kultu ikon i które miały fundamentalny wpływ na pojmowanie sztuki w obszarze cywilizacji chrześcijańskiej. 

W swoim wykładzie ks. prof. Józef Naumowicz nie starał się zrekonstruować przyczyn historycznego sporu, a raczej zbliżyć do istoty głosów głównych uczestników debaty, która rozciągnęła się na niemal 150 lat: Jana Damasceńskiego, Teodor Studyty i Nicefora I.

Jak wskazał ks. Naumowicz, centralną osią bizantyńskiego ikonoklazmu były debaty chrystologiczne: co przedstawiamy, malując postać Jezusa Chrystusa? Czy przedstawiamy wyłącznie jego ludzką naturę, czy też może całą boską Osobę, w której dwie natury – boska i ludzka – znajdują się w ontycznej unii?

Dyskusja towarzysząca sporom chrystologicznym w ramach ikonoklazmu odnosiła się też do kwestii malowania wizerunków aniołów – głównego wątku wykładu zaprezentowanego przez ks. prof. Naumowicza. W jaki sposób można bowiem narysować istotę bezcielesną? Jaką naturę mają boży posłańcy i jak jej pojmowanie wpływa na formy ich przedstawienia? Z tymi pytaniami zmierzył się wykładowca w siedziebie Teologii Politycznej.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia pełnej transmisji z wykładu i śledzenia informacji o przyszłych prelekcjach, które będą organizowane w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.

Prezentację, którą przedstawił ks prof. Naumowicz w trakcie wykładu można pobrać tu.

Patronat medialny Radio Warszawa

Zdjęcia: Ludmiła Mitręga


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.