Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA + GALERIA] Początki sztuki chrześcijańskiej. Relacja z wykładu prof. Iwaszkiewicz-Wronikowskiej

[RELACJA + GALERIA] Początki sztuki chrześcijańskiej. Relacja z wykładu prof. Iwaszkiewicz-Wronikowskiej

Jak mogły wyglądać początki sztuki chrześcijańskiej? Jakie typy ikonograficzne wykształciła ta sztuka? O tym między innymi mogliśmy dowiedzieć się z poświęconego sztuce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wykładu prof. Bożeny Iwaszkiewicz-Wronikowskiej, który odbył się w redakcji Teologii Politycznej 3 kwietnia 2023 roku. Była to czwarta z cyklu prelekcji organizowanych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, poświęconych związkom teologii, sztuki i filozofii.

Czwarte już spotkanie z cyklu „Namalować katolicyzm od nowa” poświęcone było otoczonemu nimbem tajemnicy początkowi sztuki chrześcijańskiej, w który wprowadziła nas wybitna historyk sztuki prof. Bożena Iwaszkiewicz-Wronikowska.

Waga tego początku, pozbawionego wielu źródeł i dokumentów, jest nie do przecenienia, kiedy – jak przekonywała badaczka – zależy nam na dobrym zrozumieniu fenomenu sztuki chrześcijańskiej, która w kolejnych wiekach i tysiącleciach miała wykształcić prawdziwe arcydzieła.

Początki te w przypadku sztuki wczesnochrześcijańskiej były jednak wyjątkowo niejasne
i skomplikowane. Pierwsze dwa wieki nie przynoszą satysfakcjonujących źródeł, a dodatkowo pisarze wczesnochrześcijańscy ostro krytykują koncepcję przedstawiania wizerunku Boga w sztuce, odwołując się do starotestamentowego zapisu z Księgi Wyjścia.

Wychodząc poza ramy samych fachowych analiz malowideł ściennych, badaczka sięgała do tekstów pierwszych pisarzy, aby próbować odpowiedzieć na pytania – dlaczego dopiero w III wieku nastąpił rozwój sztuki chrześcijańskiej, jak uzasadniono figuratywne przedstawienia postaci biblijnych, a także dlaczego pierwsze malowidła znajdowały się akurat w Rzymie, a dokładniej na cmentarzach.

Wykład prof. Iwaszkiewicz-Wronikowskiej stawia nas właśnie w tym szalenie istotnym dla chrześcijaństwa momencie, wskazując na kształtujące się wówczas (na przecięciu sztuki antycznej i sztuki wczesnochrześcijańskiej) typy ikonograficzne, z których część zostanie odrzucona, a część zacznie dominować w ikonograficznej opowieści o chrześcijaństwie.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia pełnej transmisji z wykładu i śledzenia informacji o przyszłych prelekcjach, które będą organizowane w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.

Zdjęcia: Jacek Łagowski


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.