W jaki sposób dyskusje teologiczne z VIII i IX wieku wpłynęły na zachodnie pojmowanie sztuki? O tym między innymi mogliśmy dowiedzieć się z wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza, który odbył się w redakcji Teologii Politycznej 8 maja 2023 roku. Była to piąta z cyklu prelekcji organizowanych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, poświęconych związkom teologii, sztuki i filozofii.
Piąte już spotkanie z cyklu „Namalować katolicyzm od nowa” poświęcone było bizantyńskiemu ikonoklazmowi – teologicznym sporom z przełomu VIII i IX w., które toczyły się wokół kultu ikon i które miały fundamentalny wpływ na pojmowanie sztuki w obszarze cywilizacji chrześcijańskiej.
W swoim wykładzie ks. prof. Józef Naumowicz nie starał się zrekonstruować przyczyn historycznego sporu, a raczej zbliżyć do istoty głosów głównych uczestników debaty, która rozciągnęła się na niemal 150 lat: Jana Damasceńskiego, Teodor Studyty i Nicefora I.
Jak wskazał ks. Naumowicz, centralną osią bizantyńskiego ikonoklazmu były debaty chrystologiczne: co przedstawiamy, malując postać Jezusa Chrystusa? Czy przedstawiamy wyłącznie jego ludzką naturę, czy też może całą boską Osobę, w której dwie natury – boska i ludzka – znajdują się w ontycznej unii?
Dyskusja towarzysząca sporom chrystologicznym w ramach ikonoklazmu odnosiła się też do kwestii malowania wizerunków aniołów – głównego wątku wykładu zaprezentowanego przez ks. prof. Naumowicza. W jaki sposób można bowiem narysować istotę bezcielesną? Jaką naturę mają boży posłańcy i jak jej pojmowanie wpływa na formy ich przedstawienia? Z tymi pytaniami zmierzył się wykładowca w siedziebie Teologii Politycznej.
Zachęcamy Państwa do obejrzenia pełnej transmisji z wykładu i śledzenia informacji o przyszłych prelekcjach, które będą organizowane w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.
Prezentację, którą przedstawił ks prof. Naumowicz w trakcie wykładu można pobrać tu.
Patronat medialny Radio Warszawa
Zdjęcia: Ludmiła Mitręga