Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

RAPORT: Jak pomagaliśmy w 2020 roku dzieciom ze wschodu Ukrainy

RAPORT: Jak pomagaliśmy w 2020 roku dzieciom ze wschodu Ukrainy

Drugi rok działań Fundacji Świętego Mikołaja na rzecz pomocy dzieciom w Mariupolu na wschodzie Ukrainy zbiegł się z wybuchem pandemii COVID-19. Mimo tego przez cały 2020 rok nieprzerwanie pomagaliśmy dzieciom. Konflikt zbrojny trwa już siedem lat, a dzieci stanowią ogromną i najbardziej wrażliwą grupę ofiar. Potrzebują one wsparcia psychologicznego, możliwości nauki i rozwoju oraz bezpiecznego miejsca, w którym mogą spędzać czas po szkole.

W momencie, w którym pandemia COVID-19 dotarła na Ukrainę, wszystkie szkoły zostały zamknięte. W połowie marca 2020 r. swoją działalność musiała także zawiesić Świetlica Świętego Mikołaja, którą prowadzimy w Mariupolu od początku 2019 roku.

W związku z pandemią reagowaliśmy na bieżąco na sytuację dzieci mieszkających w Mariupolu. W kwietniu, maju i czerwcu przeprowadziliśmy dystrybucję paczek z żywnością i niezbędnymi środkami czystości. Dotarliśmy z pomocą do 300 rodzin z dziećmi znajdujących się najtrudniejszej sytuacji. Były to rodziny wewnętrznie przesiedlone, które już raz – z powodu wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy – straciły swoje domy, miejsca pracy i poczucie bezpieczeństwa. Wśród nich były również rodziny wielodzietne, z niepełnosprawnymi dziećmi oraz te, w których jedno z rodziców zginęło w wyniku działań wojennych. Przez trzy kolejne miesiące rodziny z dziećmi otrzymały od nas podstawowe produkty spożywcze (makarony, kasze, olej, konserwy), a także środki chemiczne i podstawowe środki higieny osobistej. Łącznie rozdaliśmy 900 paczek, a koszt jednej wyniósł 100 zł. W pakowaniu paczek pomagali w świetlicy starsi uczniowie i wolontariusze – z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.

Latem mogliśmy ponownie otworzyć świetlicę i zorganizować zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Przez całe lato odbywały się wycieczki do miasta, zajęcia plastyczne, taneczne i szachowe oraz spotkania z psychologiem.

Młodzież pakowała w sierpniu razem z nami szkolne wyprawki dla dzieci mieszkających w dwóch domach dziecka w Mariupolu, które dzieci otrzymały wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – na początku września.

Na przełomie lipca i sierpnia zorganizowaliśmy 4-dniową wycieczkę dla 50 starszych dzieci z Mariupola – dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych i rodzin będących w ciężkiej sytuacji oraz uczniów szkół średnich, którzy angażują się w wolontariat i różne akcje w naszej świetlicy. Wyjazd trwał od 29 lipca do 4 sierpnia i obywał się w miejscowości Myhiia (w obwodzie mikołajowskim, ok. 700 km od Mariupola). Głównym celem wyjazdu była integracja młodzieży i wspólne znalezienie sposobów na dalsze działania w przypadku ponownego zamknięcia szkół i świetlicy. W programie obozu znalazł się czas na wycieczki po okolicy, spływ kajakowy, zajęcia integracyjne, pracę w grupach i planowanie sposobów komunikacji i współpracy w kolejnym roku szkolnym, a także wspólne ognisko i rozmowy. Ten wyjazd był dla wszystkich bardzo ważny – dzięki niemu młodzież poznała się lepiej, zaplanowała jak działać nawet w przypadku kolejnego zamknięcia w domach, zawiązały się nowe przyjaźnie i wszyscy nabrali motywacji do wspólnych działań. Od tego czasu młodzież spotyka się regularnie.

Po wakacjach nasza świetlica wznowiła swoją działalność. We wrześniu i w październiku odbywały się tam zajęcia plastyczne, taneczne oraz kółko szachowe. Zorganizowaliśmy także zajęcia z ozdabiania pierników. Do świetlicy przychodziło mniej dzieci niż dotychczas, czyli około 40 dzieci tygodniowo – część z nich była przeziębiona, część przebywała na kwarantannie. Z racji tego, że w październiku szkoły ponownie zostały zamknięte, odbyło się spotkanie organizacyjne z młodzieżą i ustaliliśmy, że co drugi piątek wszyscy będą się spotykać online. Dzieci i młodzież mogą odbywać także spotkania indywidualne z psychologiem (regularnie z takiej pomocy korzysta około 20 dzieci) osobiście lub przez telefon.

Od początku roku szkolnego 2020/2021 comiesięczne stypendia na rozwój talentów i zainteresowań otrzymuje 86 dzieci. Jednym ze stypendystów jest Maksym, który mieszka w Mariupolu razem ze swoim tatą (tata wychowuje go sam, są rodziną wewnętrznie przesiedloną) oraz bierze udział w zajęciach dodatkowych w Świetlicy Świętego Mikołaja. W grudniu 2020 roku spełniło się jego marzenie i zdobył srebrny medal w boksie na Mistrzostwach Europy (Box European Championship).

W grudniu 2020 roku odbyła się akcja „Święty Mikołaj idzie do sierot” w ramach której dzieci z miejscowych domów dziecka otrzymały upominki od Świętego Mikołaja. Paczki dla dzieci pakowała między innymi młodzież biorąca udział w zajęciach w świetlicy.

Raport dostępny jest na stronie Fundacji Świętego Mikołaja

Nasze działania w Mariupolu prowadzimy przy współpracy z organizacją Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska (МАЛЬТІЙСЬКА СЛУЖБА ДОПОМОГИ Івано-Франківська). Koordynatorem programu pomocy dzieciom w Mariupolu z ramienia Fundacji Świętego Mikołaja jest Izabela Stawicka (e-mail: izabela.stawicka@mikolaj.org.pl, +48 607 713 321).

Możesz pomóc dzieciom z Mariupola na wschodzie Ukrainy. Przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, numer: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie lub dokonaj szybkiego przelewu on-line: www.mikolaj.org.pl/Ukraina.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.