Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Za nami finał największej solidarnościowej akcji dla polskich szkół. Relacja z gali konkursu Solidarna Szkoła 2020

Za nami finał największej solidarnościowej akcji dla polskich szkół. Relacja z gali konkursu Solidarna Szkoła 2020

Fundacja Świętego Mikołaja po raz dziewiąty rozdała nagrody w ramach konkursu „Solidarna Szkoła”. Gala konkursu odbyła się w Pałacu w Wilanowie i transmitowana była w Internecie poprzez stronę Fundacji oraz media społecznościowe. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

Tytuł „Solidarnej Szkoły” trafił do przedstawicieli 12 najbardziej aktywnych w pomaganiu szkół. Są to szkoły, które mimo przeciwności losu w ostatnim roku szkolnym, aktywnie angażowały się w prowadzenie programu stypendialnego, włączały się w zbiórki na stypendia, angażowały uczniów, rodziców i społeczność lokalną. Jednoznacznie pokazały, że kultura solidarności jest w Polsce wciąż trwała, a także pozwala przetrwać trudności i umacnia lokalne wspólnoty. 

W trakcie wydarzenie mieliśmy przyjemność usłyszeć dedykowane przesłanie Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP do Solidarnych Szkół, uczniów i nauczycieli: Jestem pełna uznania dla uczniów, którzy uczą się budowania więzi i wspólnoty z rówieśnikami dla których los okazał się mniej łaskawy. Chciałabym aby do konkursu przystępowało z każdym rokiem coraz więcej szkół, dlatego zachęcam do rozpowszechnienia tej inicjatywy w najbliższym środowisku. Naprawdę warto pomagać i przyciągać swoim przykładem innych do działania – Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP

W konkursie w tym roku wzięły udział 84 szkoły z różnych zakątków Polski. W sumie na stypendia dla zdolnych, zaangażowanych uczniów z niezamożnych rodzin społeczności szkolne zebrały ponad 300 000 zł. Jest to o ponad 58 000 zł więcej niż w poprzednim roku. Dzięki temu wysiłkowi i włączeniu się w akcję wielu ludzi dobrej woli, Fundacji we współpracy z solidarnymi szkołami udało się przyznać w tym roku 255 stypendiów. Dzięki tej pomocy niezamożni uczniowie mogą przez cały rok ponosić koszty związane z edukacją, rozwojem swoich pasji i talentów. 

Szkoły cały rok prowadziły zbiórki na rzecz stypendiów dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Organizowane były zbiórki, pikniki, bale absolwentów, wyprzedaże garażowe, loterie, szkolne przedstawienia. A po rozpoczęciu pandemii Covid-19 szkoły kontynuowały zbiórkę w Internecie. Wszystko po to aby zebrać jak największą sumę pieniędzy, które w postaci stypendiów trafiły do potrzebujących ich uczniów. Największą kwotę udało się zebrać Zespołowi Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie - 26 712 zł. 

Dariusz Karłowicz – prezes Fundacji Świętego Mikołaja, w trakcie Gali podsumował zaangażowanie szkół: Program Stypendia św. Mikołaja ma już 10 lat i powstał w 30 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, a szkoły biorące udział w tym przedsięwzięciu niosą tę solidarnościową pochodnię i włączają się w wychowanie kolejnych pokoleń właśnie do solidarności. To właśnie solidarność jest czymś szczególnie polskim, szczególnie ważnym i szczególnie współczesnym. Mówiąc wprost chodzi o zdolność noszenia cudzych ciężarów. Bez solidarności, nie mam co do tego wątpliwości, Ziemia staje się piekłem. 

Lista nagrodzonych szkół w konkursie „Solidarna Szkoła 2020”:

 • Szkoła Podstawowa nr 1. im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie
 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzemesznie
 • Zespół Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych
 • Katolicka Szkoła Podstawowa Montessori w Krakowie
 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Kętrzynie
 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
 • Zespół Szkół im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie
 • Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyninie
 • Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem
 • Katolickie Liceum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Krakowie
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku
 • I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach

Wyjątkową atrakcją tegorocznej Gali było wzbogacenie jej o Niezwykłą Lekcję Historii dla uczniów i nauczycieli nagrodzonych szkół. W ramach wydarzenia odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Kapela Polonica. Koncert realizowany był w Sali Balowej Żyrardowskiej Resursy, a uczestnicy Gali mieli okazję poznać brzmienie tradycyjnych XVII wiecznych instrumentów takich jak viola da gamba, klawesyn i flet podłużny. Wykonane utwory również pochodziły z czasów panowania króla Jana III Sobieskiego. Uczniowie zwycięskich szkół wzięli także udział w dedykowanych warsztatach o kulturze i tradycjach XVII wieku, które poprowadzili eksperci z Muzeum Pałacu w Wilanowie. W ten symboliczny sposób wspólnie z nagrodzonymi szkołami w konkursie „Solidarna Szkoła” przenieśliśmy się do czasów I Rzeczpospolitej. 

Dariusz Karłowicz podsumował skoncentrowanie uwagi uczniów na tematach XVII wieku: Przenieśliśmy się w czas potęgi kultury, potęgi państwa, i wspaniałych wiktorii polskiego oręża. Jest to też czas, który w zagadkowy sposób nosił w sobie zarzewie późniejszych kłopotów. Warto się nad tym pochylać po to, by z jednej strony poznawać blask XVII wieku i jego rozmach, ale także, by z drugiej strony lepiej rozumieć jak osiągniętą potęgę Rzeczpospolitej zabezpieczać. 

Niezwykła Lekcja Historii mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

belka2


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.