Marek A. Cichocki w Poranku Radia Wnet

Marek A. Cichocki w Poranku Radia Wnet

W środę, 20 czerwca w prowadzonej przez Łukasza Jankowskiego audycji „Poranek Radia Wnet” Marek A. Cichocki opowiadał o książce „Północ i Południe”. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji na stronie Radia Wnet.

W audycji prof. Cichocki opowiadał słuchaczom o swojej najnowszej książce: „Północ i Południe”, wydanej w tym roku przez Teologię Polityczną. W rozmowie z red. Jankowskim przedstawił podstawowe tezy swoich esejów o polskiej formie i tożsamości.

Istotna część książki poświęcona jest relacjom Polski z sąsiadami, postrzeganym przez prof. Cichockiego jako konflikt polskiego partykularyzmu z dwoma uniwersalizmami. – To nie przypadek, że nasi dwaj potężni sąsiedzi uznali jako jedyni w historii Europy, że mogą się określać przez pryzmat  pojęcia świętości: Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego oraz Świętej Rusi – zauważył.

Prof. Cichocki wyjaśniał również, dlaczego przynajmniej część odpowiedzi na pytania o formę polskiej polityki znaleźć możemy w rzadko dziś czytanej średniowiecznej kronice. – Problemy i zjawiska polityczne opisywane przez Wincentego Kadłubka są ponadczasowe, które skonkretyzowały się jednak w pewnym momencie naszej historii. Opisywane przez pryzmat krwistej, prawdziwej polityki kształtują wyobraźnię polityczną Polaków do dzisiaj – podsumował.

W jaki sposób możemy jednak dostrzec wpływ decyzji naszych przodków na kształt dzisiejszej polityki? O paradoksie fetyszyzacji państwa i pragnienia silnej władzy w kontekście umiłowania wolności prof. Cichocki powiedział: „Wydaje nam się dziś, że państwo i jego struktury rozwiążą wszystkie nasze problemy. To jest być może reakcja na niepowodzenie historyczne formuły I Rzeczypospolitej, pójście w inne ekstremum”.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji na stronie internetowej Radia Wnet (Część czwarta)

Książka „Północ i Południe” dostępna jest w naszej księgarni


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.