Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Marek A. Cichocki w Poranku Radia Wnet

Marek A. Cichocki w Poranku Radia Wnet

W środę, 20 czerwca w prowadzonej przez Łukasza Jankowskiego audycji „Poranek Radia Wnet” Marek A. Cichocki opowiadał o książce „Północ i Południe”. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji na stronie Radia Wnet.

W audycji prof. Cichocki opowiadał słuchaczom o swojej najnowszej książce: „Północ i Południe”, wydanej w tym roku przez Teologię Polityczną. W rozmowie z red. Jankowskim przedstawił podstawowe tezy swoich esejów o polskiej formie i tożsamości.

Istotna część książki poświęcona jest relacjom Polski z sąsiadami, postrzeganym przez prof. Cichockiego jako konflikt polskiego partykularyzmu z dwoma uniwersalizmami. – To nie przypadek, że nasi dwaj potężni sąsiedzi uznali jako jedyni w historii Europy, że mogą się określać przez pryzmat  pojęcia świętości: Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego oraz Świętej Rusi – zauważył.

Prof. Cichocki wyjaśniał również, dlaczego przynajmniej część odpowiedzi na pytania o formę polskiej polityki znaleźć możemy w rzadko dziś czytanej średniowiecznej kronice. – Problemy i zjawiska polityczne opisywane przez Wincentego Kadłubka są ponadczasowe, które skonkretyzowały się jednak w pewnym momencie naszej historii. Opisywane przez pryzmat krwistej, prawdziwej polityki kształtują wyobraźnię polityczną Polaków do dzisiaj – podsumował.

W jaki sposób możemy jednak dostrzec wpływ decyzji naszych przodków na kształt dzisiejszej polityki? O paradoksie fetyszyzacji państwa i pragnienia silnej władzy w kontekście umiłowania wolności prof. Cichocki powiedział: „Wydaje nam się dziś, że państwo i jego struktury rozwiążą wszystkie nasze problemy. To jest być może reakcja na niepowodzenie historyczne formuły I Rzeczypospolitej, pójście w inne ekstremum”.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji na stronie internetowej Radia Wnet (Część czwarta)

Książka „Północ i Południe” dostępna jest w naszej księgarni


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.