Marek A. Cichocki w Poranku Radia Wnet

Marek A. Cichocki w Poranku Radia Wnet

W środę, 20 czerwca w prowadzonej przez Łukasza Jankowskiego audycji „Poranek Radia Wnet” Marek A. Cichocki opowiadał o książce „Północ i Południe”. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji na stronie Radia Wnet.

W audycji prof. Cichocki opowiadał słuchaczom o swojej najnowszej książce: „Północ i Południe”, wydanej w tym roku przez Teologię Polityczną. W rozmowie z red. Jankowskim przedstawił podstawowe tezy swoich esejów o polskiej formie i tożsamości.

Istotna część książki poświęcona jest relacjom Polski z sąsiadami, postrzeganym przez prof. Cichockiego jako konflikt polskiego partykularyzmu z dwoma uniwersalizmami. – To nie przypadek, że nasi dwaj potężni sąsiedzi uznali jako jedyni w historii Europy, że mogą się określać przez pryzmat  pojęcia świętości: Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego oraz Świętej Rusi – zauważył.

Prof. Cichocki wyjaśniał również, dlaczego przynajmniej część odpowiedzi na pytania o formę polskiej polityki znaleźć możemy w rzadko dziś czytanej średniowiecznej kronice. – Problemy i zjawiska polityczne opisywane przez Wincentego Kadłubka są ponadczasowe, które skonkretyzowały się jednak w pewnym momencie naszej historii. Opisywane przez pryzmat krwistej, prawdziwej polityki kształtują wyobraźnię polityczną Polaków do dzisiaj – podsumował.

W jaki sposób możemy jednak dostrzec wpływ decyzji naszych przodków na kształt dzisiejszej polityki? O paradoksie fetyszyzacji państwa i pragnienia silnej władzy w kontekście umiłowania wolności prof. Cichocki powiedział: „Wydaje nam się dziś, że państwo i jego struktury rozwiążą wszystkie nasze problemy. To jest być może reakcja na niepowodzenie historyczne formuły I Rzeczypospolitej, pójście w inne ekstremum”.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji na stronie internetowej Radia Wnet (Część czwarta)

Książka „Północ i Południe” dostępna jest w naszej księgarni


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Pomóż wydać  „Ucztę” Ksenofonta – 12. tom Biblioteki Klasycznej
„To jeden z najwybitniejszych i najcenniejszych utworów reprezentujących bogatą literaturę grecką okresu klasycznego” – Dorota Tymura
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.