Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[PREMIERA] Nowa książka Marka A. Cichockiego: „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”

[PREMIERA] Nowa książka Marka A. Cichockiego: „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”

Od dziś nowa książka prof. Marka A. Cichockiego dostępna jest na księgarskich półkach! „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku” to esej będący propozycją spojrzenia na Europę w paradygmacie, zgodnie z którym historia ma ogromne znaczenie dla zrozumienia dzisiejszej tożsamości kulturowej. Już 3. listopada będą mieli Państwo okazję do wymiany refleksji po lekturze podczas spotkania autorskiego w siedzibie Teologii Politycznej.

Tytuł: Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku
Autor: Marek A. Cichocki 
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN: 978-83-8196-328-2
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 300
Okładka: twarda

Czy można zrozumieć krytyczny stan współczesnej Europy i problem jej zagubionego miejsca w świecie bez znajomości europejskiej historii politycznej w XIX i XX wieku? To temat eseju Marka Cichockiego, polskiego filozofa, politologa, historyka idei politycznych. Autor rozważa współczesną Europę jako konkretną koncepcję nowoczesności w świecie oraz jako istniejący układ ekonomicznych, społecznych i politycznych sił stanowiący rezultat zachodzących przez ostatnie dwa stulecia procesów zmian. Pokazuje, jak w XIX w. rozpoczynał się proces kształtowania coraz mocniej ustrukturyzowanego i zawężonego modelu europejskiej nowoczesnej cywilizacji, rozumianej jako wyraz dokonującego się końca historii.

Autor pisze:

Dochodzę do wniosku, że choć wprawdzie udało się Polakom znaleźć własne miejsce u końca historii, z czego powinni być dumni, to jednak dzisiaj podstawowe pytanie, przed którym stanęli, brzmi: w jaki sposób będą potrafili przeżyć koniec końca historii – pewnej historii europejskiej nowoczesności? Bo przecież ten koniec oznacza, że europejskie narody i państwa będą żyć w jakimś nowym świecie, podług zmienionych zasad, które dopiero zaczynają się wyłaniać i których zarysy wcale nie muszą budzić wielkiego optymizmu. Czy jesteśmy gotowi na tę nową odsłonę?

A już wkrótce Marek A. Cichocki odsłoni rąbka tajemnicy i wprowadzi nas w zagadnienia podjęte na kartach nowej książki. W najbliższą środę zapraszamy do obejrzenia pierwszego z trzech nagrań, w których Autor odpowie na pytanie, jak rozumieć myśl o „początku końca historii”. Nagranie pojawi się na portalu i FB Teologii Politycznej 20 października. Zapraszamy do śledzenia informacji o tej publikacji! 

Przeczytaj fragment nowej książki Marka A. Cichockiego 

Książka dostępna jest na stronie Wydawcy


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.