[PREMIERA] Nowa książka Marka A. Cichockiego: „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”

Od dziś nowa książka prof. Marka A. Cichockiego dostępna jest na księgarskich półkach! „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku” to esej będący propozycją spojrzenia na Europę w paradygmacie, zgodnie z którym historia ma ogromne znaczenie dla zrozumienia dzisiejszej tożsamości kulturowej. Już 3. listopada będą mieli Państwo okazję do wymiany refleksji po lekturze podczas spotkania autorskiego w siedzibie Teologii Politycznej.

Tytuł: Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku
Autor: Marek A. Cichocki 
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN: 978-83-8196-328-2
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 300
Okładka: twarda

Czy można zrozumieć krytyczny stan współczesnej Europy i problem jej zagubionego miejsca w świecie bez znajomości europejskiej historii politycznej w XIX i XX wieku? To temat eseju Marka Cichockiego, polskiego filozofa, politologa, historyka idei politycznych. Autor rozważa współczesną Europę jako konkretną koncepcję nowoczesności w świecie oraz jako istniejący układ ekonomicznych, społecznych i politycznych sił stanowiący rezultat zachodzących przez ostatnie dwa stulecia procesów zmian. Pokazuje, jak w XIX w. rozpoczynał się proces kształtowania coraz mocniej ustrukturyzowanego i zawężonego modelu europejskiej nowoczesnej cywilizacji, rozumianej jako wyraz dokonującego się końca historii.

Autor pisze:

Dochodzę do wniosku, że choć wprawdzie udało się Polakom znaleźć własne miejsce u końca historii, z czego powinni być dumni, to jednak dzisiaj podstawowe pytanie, przed którym stanęli, brzmi: w jaki sposób będą potrafili przeżyć koniec końca historii – pewnej historii europejskiej nowoczesności? Bo przecież ten koniec oznacza, że europejskie narody i państwa będą żyć w jakimś nowym świecie, podług zmienionych zasad, które dopiero zaczynają się wyłaniać i których zarysy wcale nie muszą budzić wielkiego optymizmu. Czy jesteśmy gotowi na tę nową odsłonę?

A już wkrótce Marek A. Cichocki odsłoni rąbka tajemnicy i wprowadzi nas w zagadnienia podjęte na kartach nowej książki. W najbliższą środę zapraszamy do obejrzenia pierwszego z trzech nagrań, w których Autor odpowie na pytanie, jak rozumieć myśl o „początku końca historii”. Nagranie pojawi się na portalu i FB Teologii Politycznej 20 października. Zapraszamy do śledzenia informacji o tej publikacji! 

Przeczytaj fragment nowej książki Marka A. Cichockiego 

Książka dostępna jest na stronie Wydawcy