Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Postulaty sierpniowe humanistów

Postulaty sierpniowe humanistów

Zachęcamy do zapoznania się z petycją dot. korekty reformy szkolnictwa wyższego

Do:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Prof. dr hab. Barbara Kudrycka
ul. Hoża 20
00-529 Warszawa


Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym oraz ustawy dotyczące nauki (przede wszystkim o zasadach jej finansowania) miały na celu poprawę jakości badań oraz jakości kształcenia w Polsce. Wygenerowały masę rozporządzeń ministerialnych, a także pewną ilość nowych instytucji. Na poziomie poszczególnych uczelni, a także w pracy poszczególnych badaczy, doprowadziły do iście rewolucyjnego zwiększenia ilości zadań biurokratycznych, a jednocześnie do równie rewolucyjnej zmiany w sposobie dystrybucji bardzo ograniczonych środków finansowych. Można dziś otrzymać ogromne pieniądze na projekty działań zgodnych z celami uznanymi przez Ministerstwo za ważne, ale na codzienne funkcjonowanie uczelni, finansowanie pracy zarówno badawczej, jak dydaktycznej i samego funkcjonowania uczelni, środków nie ma. Ocena uczelni, wydziałów i poszczególnych pracowników jest przeprowadzana na podstawie wątpliwych kryteriów „parametrycznych”. Promuje się bezwzględną rywalizację o ilość uzyskanych w ramach tej oceny punktów. Na piedestał wynoszona jest zasada współpracy nauki z biznesem. Panuje kult biurokratycznej policzalności i rynkowej skuteczności - zarówno w odniesieniu do jakości myślenia, jak i efektów kształcenia.

Ofiarą przeprowadzonych w tym duchu reform pada przede wszystkim humanistyka. Ale uderzają one również w każdą naukę, która nie jest dość ściśle związana z bieżącymi potrzebami rynku. Uderzają także w samą ideę szkolnictwa wyższego rozumianego jako coś więcej niż specjalistyczne kształcenie zawodowe. Uderzają w ludzi już pracujących na uczelniach, a bardziej jeszcze w tych, którzy z powodu nakładanych na uczelnie restrykcji finansowych nie dostają szansy, aby, mimo talentów, chęci i ambicji, otrzymać pracę na etacie nauczycielskim i/lub badawczym. Uderzają wreszcie w tych studentów, którzy od studiów oczekują czegoś więcej i czegoś innego niż nabycia zestandaryzowanych efektów kształcenia.

Całość petycji i możliwość jej podpisania tu


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.