Postulaty sierpniowe humanistów

Postulaty sierpniowe humanistów

Zachęcamy do zapoznania się z petycją dot. korekty reformy szkolnictwa wyższego

Do:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Prof. dr hab. Barbara Kudrycka
ul. Hoża 20
00-529 Warszawa


Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym oraz ustawy dotyczące nauki (przede wszystkim o zasadach jej finansowania) miały na celu poprawę jakości badań oraz jakości kształcenia w Polsce. Wygenerowały masę rozporządzeń ministerialnych, a także pewną ilość nowych instytucji. Na poziomie poszczególnych uczelni, a także w pracy poszczególnych badaczy, doprowadziły do iście rewolucyjnego zwiększenia ilości zadań biurokratycznych, a jednocześnie do równie rewolucyjnej zmiany w sposobie dystrybucji bardzo ograniczonych środków finansowych. Można dziś otrzymać ogromne pieniądze na projekty działań zgodnych z celami uznanymi przez Ministerstwo za ważne, ale na codzienne funkcjonowanie uczelni, finansowanie pracy zarówno badawczej, jak dydaktycznej i samego funkcjonowania uczelni, środków nie ma. Ocena uczelni, wydziałów i poszczególnych pracowników jest przeprowadzana na podstawie wątpliwych kryteriów „parametrycznych”. Promuje się bezwzględną rywalizację o ilość uzyskanych w ramach tej oceny punktów. Na piedestał wynoszona jest zasada współpracy nauki z biznesem. Panuje kult biurokratycznej policzalności i rynkowej skuteczności - zarówno w odniesieniu do jakości myślenia, jak i efektów kształcenia.

Ofiarą przeprowadzonych w tym duchu reform pada przede wszystkim humanistyka. Ale uderzają one również w każdą naukę, która nie jest dość ściśle związana z bieżącymi potrzebami rynku. Uderzają także w samą ideę szkolnictwa wyższego rozumianego jako coś więcej niż specjalistyczne kształcenie zawodowe. Uderzają w ludzi już pracujących na uczelniach, a bardziej jeszcze w tych, którzy z powodu nakładanych na uczelnie restrykcji finansowych nie dostają szansy, aby, mimo talentów, chęci i ambicji, otrzymać pracę na etacie nauczycielskim i/lub badawczym. Uderzają wreszcie w tych studentów, którzy od studiów oczekują czegoś więcej i czegoś innego niż nabycia zestandaryzowanych efektów kształcenia.

Całość petycji i możliwość jej podpisania tu


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.