Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pokaz serialu "Sprawiedliwi" oraz dyskusja po pokazie: Weiss, Przewoźnik, Karłowicz, Tomczyk

Pokaz serialu "Sprawiedliwi" oraz dyskusja po pokazie: Weiss, Przewoźnik, Karłowicz, Tomczyk

15.03.2010 Odbył się Przedpremierowy pokaz serialu „Sprawiedliwi”. Film w wersji rezyserskiejw Auli Starej Biblioteki UW. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem:

Andrzej Przewoźnik Sekretarz Generalny Rada Ochrony Pamieci Walk i Meczenstwa
prof. Szewach Weiss
Centrum Badan nad Współczesnym Izraelem, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW
Wojciech Tomczyk
autor scenarusza
Dariusz Karłowicz
redakcja „Teologii Politycznej”

Prowadzenie:Katarzyna Meissner

 

O spotkaniu napisał Szewach Weiss - czytaj

wywiad Piotra Zychowicza z reżyserem serialu (Rzeczpospolita, 15.03.2010)

 

 „Sprawiedliwi” - nowy serial TVP1

Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat.

 

INFORMACJA PRASOWA TVP1

 

„Sprawiedliwi” to nowy 7-odcinkowy serial Jedynki w reż. Waldemara Krzystka. Opowiada o bohaterstwie Polaków, działających w ramach Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podczas II Wojny Światowej. Serial będzie emitowany w niedziele                      o godz. 21.10 w TVP1. Premiera już 4 kwietnia.

Akcja serialu rozpoczyna się przed wojną, kiedy młody projektant warszawskiego metra, architekt Stefan Kowalski, poznaje pielęgniarkę Basię. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Przypadkowo odnajdują w czasie wojny i biorą ślub. Serial „Sprawiedliwi” opowiada o miłości i przyjaźni. Również o zasadach, których nigdy się nie łamie, choć w sytuacjach, gdy stawką jest życie, to naprawdę bardzo trudne. Nowy serial Waldemara Krzystka nie unika wciąż drażliwego tematu polskiego antysemityzmu.

Akcja serialu toczy się w czasie okupacji, ale i współcześnie. Barbara, dziś już starsza pani, zostaje odznaczona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, przyznawanym przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Na medalu widnieje napis pochodzący z Talmudu „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Basia w czasie wojny uratowała siedemnaścioro Żydów, przede wszystkim dzieci. 

W związku z uroczystością wręczenia odznaczenia, na którą Barbara wybiera się do Jerozolimy, w życie starszej pani i jej bliskich wracają wspomnienia o żydowskich znajomych. Główną bohaterkę dręczą też pewne wyrzuty sumienia, które nieco przewracają świat jej najbliższych. Wspomnienia są dla Barbary tym bardziej bolesne i wyraziste, że z wieloma ze starych znajomych Basia i Stefan przyjaźnili się - lub choćby tylko znali się jako sąsiedzi - jeszcze przed wojną.

Rolę architekta Stefana Kowalskiego gra Wojciech Solarz. W roli Basi, jego dziewczyny, potem żony, dwie aktorki: w historycznej części filmu – Marta Chodorowska, we współczesnej – Zofia Tomaszewska-Charewicz. Rola jednego z ocalonych Żydów Jakuba Kohna także jest obsadzona podwójnie – młodego Kohna gra Michał Parafiniuk, starszego, wybitnego już skrzypka – Wojciech Pszoniak.

W jednej z głównych ról pojawia się debiutujący Jakub Mazurek, który gra Zygmunta, jednego z przyjaciół młodych Kowalskich. U jego boku jako gwiazda przedwojennego kabaretu pojawia się Anna Dereszowska.

W pozostałych rolach zobaczymy m.in.: Katarzynę Gniewkowską, Karolinę Gorczycę, Małgorzatę Buczkowską, Jana Englerta, Krzysztofa Stroińskiego, Borysa Szyca, Cezarego Morawskiego, Piotra Grabowskiego, Andrzeja Pieczyńskiego, Andrzeja Blumenfelda, Andrzeja Zielińskiego, Michała Żurawskiego oraz Pawła Ciołkosza.

 

Zdjęcia:

 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.