15.03.2010 Odbył się Przedpremierowy pokaz serialu „Sprawiedliwi”. Film w wersji rezyserskiejw Auli Starej Biblioteki UW. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem:
Andrzej Przewoźnik Sekretarz Generalny Rada Ochrony Pamieci Walk i Meczenstwa
prof. Szewach Weiss Centrum Badan nad Współczesnym Izraelem, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW
Wojciech Tomczyk autor scenarusza
Dariusz Karłowicz redakcja „Teologii Politycznej”
Prowadzenie:Katarzyna Meissner
O spotkaniu napisał Szewach Weiss - czytaj
wywiad Piotra Zychowicza z reżyserem serialu (Rzeczpospolita, 15.03.2010)
„Sprawiedliwi” - nowy serial TVP1
Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat.
INFORMACJA PRASOWA TVP1
„Sprawiedliwi” to nowy 7-odcinkowy serial Jedynki w reż. Waldemara Krzystka. Opowiada o bohaterstwie Polaków, działających w ramach Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podczas II Wojny Światowej. Serial będzie emitowany w niedziele o godz. 21.10 w TVP1. Premiera już 4 kwietnia.
Akcja serialu rozpoczyna się przed wojną, kiedy młody projektant warszawskiego metra, architekt Stefan Kowalski, poznaje pielęgniarkę Basię. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Przypadkowo odnajdują w czasie wojny i biorą ślub. Serial „Sprawiedliwi” opowiada o miłości i przyjaźni. Również o zasadach, których nigdy się nie łamie, choć w sytuacjach, gdy stawką jest życie, to naprawdę bardzo trudne. Nowy serial Waldemara Krzystka nie unika wciąż drażliwego tematu polskiego antysemityzmu.
Akcja serialu toczy się w czasie okupacji, ale i współcześnie. Barbara, dziś już starsza pani, zostaje odznaczona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, przyznawanym przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Na medalu widnieje napis pochodzący z Talmudu „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Basia w czasie wojny uratowała siedemnaścioro Żydów, przede wszystkim dzieci.
W związku z uroczystością wręczenia odznaczenia, na którą Barbara wybiera się do Jerozolimy, w życie starszej pani i jej bliskich wracają wspomnienia o żydowskich znajomych. Główną bohaterkę dręczą też pewne wyrzuty sumienia, które nieco przewracają świat jej najbliższych. Wspomnienia są dla Barbary tym bardziej bolesne i wyraziste, że z wieloma ze starych znajomych Basia i Stefan przyjaźnili się - lub choćby tylko znali się jako sąsiedzi - jeszcze przed wojną.
Rolę architekta Stefana Kowalskiego gra Wojciech Solarz. W roli Basi, jego dziewczyny, potem żony, dwie aktorki: w historycznej części filmu – Marta Chodorowska, we współczesnej – Zofia Tomaszewska-Charewicz. Rola jednego z ocalonych Żydów Jakuba Kohna także jest obsadzona podwójnie – młodego Kohna gra Michał Parafiniuk, starszego, wybitnego już skrzypka – Wojciech Pszoniak.
W jednej z głównych ról pojawia się debiutujący Jakub Mazurek, który gra Zygmunta, jednego z przyjaciół młodych Kowalskich. U jego boku jako gwiazda przedwojennego kabaretu pojawia się Anna Dereszowska.
W pozostałych rolach zobaczymy m.in.: Katarzynę Gniewkowską, Karolinę Gorczycę, Małgorzatę Buczkowską, Jana Englerta, Krzysztofa Stroińskiego, Borysa Szyca, Cezarego Morawskiego, Piotra Grabowskiego, Andrzeja Pieczyńskiego, Andrzeja Blumenfelda, Andrzeja Zielińskiego, Michała Żurawskiego oraz Pawła Ciołkosza.
Zdjęcia:
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!