Pokaz serialu "Sprawiedliwi" oraz dyskusja po pokazie: Weiss, Przewoźnik, Karłowicz, Tomczyk

15.03.2010 Odbył się* Przedpremierowy pokaz serialu „Sprawiedliwi”. Film w wersji rezyserskiejw* Auli Starej Biblioteki UW. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem:

15.03.2010 Odbył się Przedpremierowy pokaz serialu „Sprawiedliwi”. Film w wersji rezyserskiejw Auli Starej Biblioteki UW. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem:

Andrzej Przewoźnik Sekretarz Generalny Rada Ochrony Pamieci Walk i Meczenstwa
prof. Szewach Weiss
Centrum Badan nad Współczesnym Izraelem, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW
Wojciech Tomczyk
autor scenarusza
Dariusz Karłowicz
redakcja „Teologii Politycznej”

Prowadzenie:Katarzyna Meissner

 

O spotkaniu napisał Szewach Weiss - czytaj

wywiad Piotra Zychowicza z reżyserem serialu (Rzeczpospolita, 15.03.2010)

 

 „Sprawiedliwi” - nowy serial TVP1

Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat.

 

INFORMACJA PRASOWA TVP1

 

„Sprawiedliwi” to nowy 7-odcinkowy serial Jedynki w reż. Waldemara Krzystka. Opowiada o bohaterstwie Polaków, działających w ramach Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podczas II Wojny Światowej. Serial będzie emitowany w niedziele                      o godz. 21.10 w TVP1. Premiera już 4 kwietnia.

Akcja serialu rozpoczyna się przed wojną, kiedy młody projektant warszawskiego metra, architekt Stefan Kowalski, poznaje pielęgniarkę Basię. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Przypadkowo odnajdują w czasie wojny i biorą ślub. Serial „Sprawiedliwi” opowiada o miłości i przyjaźni. Również o zasadach, których nigdy się nie łamie, choć w sytuacjach, gdy stawką jest życie, to naprawdę bardzo trudne. Nowy serial Waldemara Krzystka nie unika wciąż drażliwego tematu polskiego antysemityzmu.

Akcja serialu toczy się w czasie okupacji, ale i współcześnie. Barbara, dziś już starsza pani, zostaje odznaczona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, przyznawanym przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Na medalu widnieje napis pochodzący z Talmudu „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Basia w czasie wojny uratowała siedemnaścioro Żydów, przede wszystkim dzieci. 

W związku z uroczystością wręczenia odznaczenia, na którą Barbara wybiera się do Jerozolimy, w życie starszej pani i jej bliskich wracają wspomnienia o żydowskich znajomych. Główną bohaterkę dręczą też pewne wyrzuty sumienia, które nieco przewracają świat jej najbliższych. Wspomnienia są dla Barbary tym bardziej bolesne i wyraziste, że z wieloma ze starych znajomych Basia i Stefan przyjaźnili się - lub choćby tylko znali się jako sąsiedzi - jeszcze przed wojną.

Rolę architekta Stefana Kowalskiego gra Wojciech Solarz. W roli Basi, jego dziewczyny, potem żony, dwie aktorki: w historycznej części filmu – Marta Chodorowska, we współczesnej – Zofia Tomaszewska-Charewicz. Rola jednego z ocalonych Żydów Jakuba Kohna także jest obsadzona podwójnie – młodego Kohna gra Michał Parafiniuk, starszego, wybitnego już skrzypka – Wojciech Pszoniak.

W jednej z głównych ról pojawia się debiutujący Jakub Mazurek, który gra Zygmunta, jednego z przyjaciół młodych Kowalskich. U jego boku jako gwiazda przedwojennego kabaretu pojawia się Anna Dereszowska.

W pozostałych rolach zobaczymy m.in.: Katarzynę Gniewkowską, Karolinę Gorczycę, Małgorzatę Buczkowską, Jana Englerta, Krzysztofa Stroińskiego, Borysa Szyca, Cezarego Morawskiego, Piotra Grabowskiego, Andrzeja Pieczyńskiego, Andrzeja Blumenfelda, Andrzeja Zielińskiego, Michała Żurawskiego oraz Pawła Ciołkosza.

 

Zdjęcia: