„Pojedynki stulecia”, czyli starcie gigantów literatury w TVP Kultura

pojedynki stulecia 1

W miniony czwartek na antenie TVP Kultura wystartował nowy program zatytułowany „Pojedynki stulecia”. W myśl zamierzeń jego twórców, mają się w nim ścierać życiorysy, dzieła, postawy oraz pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy XX wieku. To kolejna inicjatywa telewizji uświetniająca setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Obchody stulecia niepodległości dają doskonałą okazję do refleksji i przyjrzenia się różnym podejściom i poglądom osób, które poprzez swoje dzieła kształtowały światopogląd polskiego społeczeństwa. Dlatego w każdym odcinku „Pojedynków stulecia” skonfrontowana zostanie para czołowych twórców polskiej literatury i życia intelektualnego, zaś zaproszeni do udziału w programie historycy, kulturoznawcy, pisarze, reżyserzy, aktorzy i socjolodzy spróbują ocenić ich postaw i twórczość ze współczesnej perspektywy. Wypowiedzi zaproszonych do programu gości przeplatają unikalne archiwalia i animacje.

Twórca monumentalnych, pisanych „ku pokrzepieniu serc” powieści historycznych został skonfrontowany z wrażliwym społecznikiem, autorem pełnej realizmu i naturalizmu prozy

Bohaterami pierwszego programu (którego premiera miała miejsce 6 września) byli Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski. Twórca monumentalnych, pisanych „ku pokrzepieniu serc” powieści historycznych został skonfrontowany z wrażliwym społecznikiem, autorem pełnej realizmu i naturalizmu prozy.O dwóch spojrzeniach na literaturę, sienkiewiczowskiej mitologizacji historii – z którą dyskutował w swoich utworach i dziennikach m.in. Witold Gombrowicz – oraz budzeniu sumień przez Żeromskiego, jego ostrej krytyce oraz pokazywaniu prawdy, jako przesłaniu twórczości, wypowiadali się m.in.: Krzysztof Zanussi, Łukasz Jasina, Jadwiga Staniszkis, Jakub Majmurek, Marcin Napiórkowski, Michał Szułdrzyński, Tomasz Grzywaczewski, Adam Ostolski, Mikołaj Mirowski, Marcel Woźniak.

W kolejnym odcinku (13 września o godz. 23:05) w szranki o rząd dusz Polaków staną Tadeusz Dołęga-Mostowicz i Witold Gombrowicz. Warto pamiętać, że książki jednego z nich rozchodziły się w wielotysięcznych nakładach, drugi pozostał kompletnie niezrozumiany. Gdy jeden pisał ostre filipiki przeciwko sanacji, drugi zajmował się maskami, gębami i meandrami ludzkiej natury. Jeden zdecydował się ochotniczo zaciągnąć do Wojska Polskiego, drugi wybrał się na emigrację. Czy łączyło ich cokolwiek poza stolikiem w Ziemiańskiej? Zapraszamy na starcie dżentelmenów przedwojennej Warszawy.

Równie ciekawie zapowiadają się kolejne pary „Pojedynków stulecia”. Ich bohaterami będą: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand, Karol Wojtyła i Leszek Kołakowski, Władysław Reymont i Antoni Słonimski, Władysław Broniewski i Julian Tuwim, Tadeusz Konwicki i Jarosław Iwaszkiewicz, Gustaw Herling–Grudziński i Leon Kruczkowski, Marek Nowakowski i Roman Bratny, Melchior Wańkowicz i Miron Białoszewski, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz, Agnieszka Osiecka i Jacek Kaczmarski, Krzysztof Kamil Baczyński i Zuzanna Ginczanka, Tadeusz Borowski i Zofia Kossak-Szczucka, Stefan Kisielewski i Ryszard Kapuściński, Aleksander Wat i Stanisław Cat-Mackiewicz, Maria Janion i Jarosław Marek Rymkiewicz. 

Program „Pojedynki stulecia” można oglądać na antenie TVP Kultura w czwartki oraz na platformie TVP VOD.


Teologia Polityczna jest niezależnym środowiskiem, które może prowadzić i rozwijać swoją działalność dzięki Państwa wsparciu.
Zostań Mecenasem ambitnej polskiej kultury. Ustaw stały, comiesięczny przelew o dowolnej wysokości. Prosimy o darowizny na numer konta:
Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”.
Dziękujemy każdej osobie, która ustawi stały przelew i tym samym dołączy do grona Mecenasów Teologii Politycznej.

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.