Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pojedynek na niedzielę: Ostatnia krew

Konflikt pomiędzy deputowanymi rozpoczął się podczas debaty parlamentarnej, w trakcie której p. Defferre był uprzejmy nazwać p. Ribière'a szaleńcem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konflikt pomiędzy deputowanymi rozpoczął się podczas debaty parlamentarnej, w trakcie której p. Defferre był uprzejmy nazwać p. Ribière'a szaleńcem

 

Tradycja francuskich pojedynków honorowych przetrwała dość długo. Ostatnia znana i zarejestrowana przez kamery walka na szpady odbyła się w 1967 roku pomiędzy dwoma deputowanymi do Zgromadzenia Narodowego: gaullistą René Ribière (reprezentującym podparyski departament Seine-et-Oise) oraz socjalistą Gastonem Defferre (pełniącym jednocześnie funkcję mera Marsylii w latach 1944-1946 oraz 1953-1986).

 

O ile Ribière, poza udziałem w tym słynnym pojedynku, nie zapisał się w historii swojej ojczyzny (w przeciwieństwie do ojca, ministra w gabinecie Raymonda Poincaré), o tyle Defferre uchodził za osobę niezwykle prominentną i zasłużoną dla rozwoju śródziemnomorskiej metropolii, a także dla sprawy decentralizacji władzy we Francji, którą od czasów Ludwika XIII aż do początku lat 80. XX wieku rządzono twardą ręką z Paryża.

Był również Defferre umoczony w różne nieprzyjemne afery, jak choćby słynny skandal narkotykowy « French Connection » z 1982 roku. Wcześniej, lewicowy dziennik « L'Express » promował nawet jego kandydaturę na stanowisko Prezydenta Republiki, które w końcu wywalczył dla socjalistów François Mitterrand.

 

Konflikt pomiędzy dwoma deputowanymi rozpoczął się podczas pewnej gorącej debaty parlamentarnej, w trakcie której p. Defferre był uprzejmy nazwać p. Ribière'a szaleńcem. W wyniku tej obrazy p. Ribière wyzwał p. Defferre'a na pojedynek do  pierwszej krwi (mającej okazać się zarazem ostatnią), który odbył się w ogrodzie prywatnej rezydencji w Neuilly-sur-Seine. Arbitrem był gaullistowski deputowany o poglądach lewicowych (sic!) Jean de Lipkowski[1]. Nienawykły do walki Ribière został szybko raniony w ramię, jednak zażądał wznowienia walki. Wzbudziło to tym większe zdziwienie, że nazajutrz miał wstąpić w związek małżeński. Gdy Defferre ranił go po raz drugi, sędzia przerwał pojedynek.

 

Łukasz Maślanka

 

[1]    Jean de Lipkowski (1920-1997) – francuski polityk pochodzenia polskiego, deputowany, sekretarz stanu w MSZ 1968-1974, syn Henri de Lipkowskiego, przemysłowca i bohatera I wojny światowej zamordowanego w Buchenwaldzie, oraz Irène de Lipkowskiej, pierwszej kobiety wybranej  deputowaną z listy gallistowskiego RPF.

 


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.