Pojedynek na niedzielę: Ostatnia krew

Konflikt pomiędzy deputowanymi rozpoczął się podczas debaty parlamentarnej, w trakcie której p. Defferre był uprzejmy nazwać p. Ribière'a szaleńcem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konflikt pomiędzy deputowanymi rozpoczął się podczas debaty parlamentarnej, w trakcie której p. Defferre był uprzejmy nazwać p. Ribière'a szaleńcem

 

Tradycja francuskich pojedynków honorowych przetrwała dość długo. Ostatnia znana i zarejestrowana przez kamery walka na szpady odbyła się w 1967 roku pomiędzy dwoma deputowanymi do Zgromadzenia Narodowego: gaullistą René Ribière (reprezentującym podparyski departament Seine-et-Oise) oraz socjalistą Gastonem Defferre (pełniącym jednocześnie funkcję mera Marsylii w latach 1944-1946 oraz 1953-1986).

 

O ile Ribière, poza udziałem w tym słynnym pojedynku, nie zapisał się w historii swojej ojczyzny (w przeciwieństwie do ojca, ministra w gabinecie Raymonda Poincaré), o tyle Defferre uchodził za osobę niezwykle prominentną i zasłużoną dla rozwoju śródziemnomorskiej metropolii, a także dla sprawy decentralizacji władzy we Francji, którą od czasów Ludwika XIII aż do początku lat 80. XX wieku rządzono twardą ręką z Paryża.

Był również Defferre umoczony w różne nieprzyjemne afery, jak choćby słynny skandal narkotykowy « French Connection » z 1982 roku. Wcześniej, lewicowy dziennik « L'Express » promował nawet jego kandydaturę na stanowisko Prezydenta Republiki, które w końcu wywalczył dla socjalistów François Mitterrand.

 

Konflikt pomiędzy dwoma deputowanymi rozpoczął się podczas pewnej gorącej debaty parlamentarnej, w trakcie której p. Defferre był uprzejmy nazwać p. Ribière'a szaleńcem. W wyniku tej obrazy p. Ribière wyzwał p. Defferre'a na pojedynek do  pierwszej krwi (mającej okazać się zarazem ostatnią), który odbył się w ogrodzie prywatnej rezydencji w Neuilly-sur-Seine. Arbitrem był gaullistowski deputowany o poglądach lewicowych (sic!) Jean de Lipkowski[1]. Nienawykły do walki Ribière został szybko raniony w ramię, jednak zażądał wznowienia walki. Wzbudziło to tym większe zdziwienie, że nazajutrz miał wstąpić w związek małżeński. Gdy Defferre ranił go po raz drugi, sędzia przerwał pojedynek.

 

Łukasz Maślanka

 

[1]    Jean de Lipkowski (1920-1997) – francuski polityk pochodzenia polskiego, deputowany, sekretarz stanu w MSZ 1968-1974, syn Henri de Lipkowskiego, przemysłowca i bohatera I wojny światowej zamordowanego w Buchenwaldzie, oraz Irène de Lipkowskiej, pierwszej kobiety wybranej  deputowaną z listy gallistowskiego RPF.