Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Papież do niewierzących w Paryżu: szukajcie Boga Nieznanego

Idąc razem po drogach nowego świata poszukujcie Absolutu, szukajcie Boga, również wy, dla których jest On Bogiem Nieznanym

 

„Nie lękajcie się! Idąc razem po drogach nowego świata poszukujcie Absolutu, szukajcie Boga, również wy, dla których jest On Bogiem Nieznanym” – powiedział Benedykt XVI na zakończenie inauguracji Dziedzińca Pogan, papieskiej inicjatywy służącej nawiązaniu nowego dialogu z niewierzącymi.

Ostatnim etapem tej dwudniowej inauguracji, która odbywała się w Paryżu, był program artystyczny przed katedrą Notre Dame. W odróżnieniu od trzech poprzednich etapów, skierowanych do intelektualistów, był on przeznaczony dla szerokiego odbiorcy, a przede wszystkim dla młodych. Towarzyszyło mu czuwanie modlitewne w katedrze, prowadzone przez braci z Taizé. Do wielotysięcznej rzeszy uczestników Papież skierował wideo-przesłanie.

Benedykt XVI zauważył, że nowy dialog między wierzącymi i niewierzącymi jest potrzebą chwili i wynika z faktu, że te dwie kategorie ludzi wspólnie tworzą współczesny świat, w którym coraz więcej jest osób nie należących do żadnej religii. To spotkanie może być inspirujące dla obu stron. Niewierzący domagają się od nas świadectwa, życia zgodnego z wyznawaną wiarą, a także wyrzeczenia się wszystkiego, co czyni religię nieludzką – powiedział Papież. Wierzący z kolei mogą się dzielić własnym bogactwem, mogą być dla niewierzących okazją do zastanowienia. Benedykt XVI podkreślił, że religie nie mogą się lękać sprawiedliwej i otwartej laickości, która pozwala każdemu żyć zgodnie z własną wiarą i ze swym sumieniem. „Jedną z racji bytu tego Dziedzińca Pogan, jest dążenie do braterstwa ponad własnymi przekonaniami, ale bez zapominania o tym, co nas różni” – powiedział Papież.

„Głęboko wierzę, że spotkanie między wiarą i rozumem pozwala człowiekowi odkryć samego siebie. Zbyt często jednak rozum ugina się pod presją interesów i daje się zwieść powabom użyteczności, uznając w niej ostateczne kryterium. Poszukiwanie prawdy nie jest łatwe. I jeśli każdy z nas jest wezwany do odwagi opowiedzenia się za prawdą, to jest tak dlatego, że do szczęścia i do piękna życia spełnionego nie ma drogi na skróty. Jezus mówi to w Ewangelii: «prawda was wyzwoli». (...) Drodzy młodzi, możecie się dzielić nie tylko doświadczeniem życia, ale również postawą modlitwy. Bez względu na to, czy jesteście wierzący, czy nie, zapraszam was, obecnych na tym Dziedzińcu Nieznanego, abyście, przechodząc przez ten wspaniały portal katedry Notre Dame, weszli w przestrzeń sakralną na chwilę modlitwy. Może być to dla was modlitwa do Boga Nieznanego. Jednocząc się z tymi, którzy modlą się w katedrze, otwórzcie wasze serca, drodzy młodzi niewierzący, na teksty sakralne, pozwólcie, by mogło do was przemówić piękno pieśni. A jeśli zechcecie, pozwólcie, by obecne w was myśli i uczucia wzniosły się do Boga Nieznanego”.

kb/ rv

Radio Watykańskie


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Zakazany obraz” Alaina Besançona po polsku
Wydaj „Zakazany obraz” z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.