W sobotę, 9 czerwca 2018 roku zmarł w Krakowie Miłowit Kuniński. Naukowiec cieszący się ogromnym autorytetem, prezes Ośrodka Myśli Politycznej, jednej z najważniejszych instytucji życia publicznego. Był cenionym przez studentów wykładowcą, który wychował całe pokolenia polskich filozofów.
Miłowit Kuniński urodził się 10 września 1946 w niemieckim Lingen. Ukończywszy krakowskie liceum im. Króla Jana III Sobieskiego rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie słuchał wykładów z filozofii, polonistyki i socjologii. W 1977 obronił pracę doktorską poświęconą socjologicznej metodzie Maxa Webera, napisaną pod kierunkiem prof. Stefana Nowaka. W 2000 roku uzyskał habilitację. Uznawany był za wybitnego znawcę myśli Friedricha von Hayeka, Mirosława Dzielskiego i Maxa Webera. Był historykiem filozofii, cenionym badaczem myśli politycznej, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przed przejściem na emeryturę piastował funkcję dyrektora Instytutu Filozofii UJ. Ponadto, w latach 2002–2008 był także wykładowcą Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Pracował również jako redaktor czasopisma „Civitas. Studia z filozofii polityki”.
Zabierając głos w żywotnych dla Polski dyskusjach, czynił to zawsze z ogromnym taktem oraz szacunkiem okazywanym adwersarzom, będąc jednocześnie dalekim od uczestnictwa w bieżących sporach politycznych
Spod jego pióra wyszedł szereg znakomitych monografii, poświęconych między innymi myśli Maxa Webera (Myślenie modelowe w socjologii Maxa Webera, Wrocław-Warszawa, Ossolineum-PAN, 1980), Friedricha von Hayeka (Wiedza, etyka i polityka w myśli F. A. von Hayeka, Kraków, Księgarnia Akademicka, 1999), problemom demokracji i liberalizmu. Za książkę O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym (Kraków, Ośrodek Myśli Politycznej, 2006) otrzymał w 2007 roku nagrodę Rektora UJ. Redaktor wyboru pism Mirosława Dzielskiego Bóg – wolność – własność (Ośrodek Myśli Politycznej, Centrum im. Adama Smitha, Księgarnia Akademicka, Kraków 2001) i Adama Krzyżanowskiego Chrześcijańska moralność polityczna (Kraków, Ośrodek Myśli Politycznej, 2002), a także pracy zbiorowej Totalitaryzm a zachodnia tradycja (Kraków, Ośrodek Myśli Politycznej i Księgarnia Akademicka, 2006). Opublikował kilkadziesiąt artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, jak również przekłady książek Friedricha von Hayeka oraz Johna Hicka. Autor haseł encyklopedycznych i publicysta współpracujący z licznymi czasopismami.
Prof. Kuniński nie stronił od służby publicznej, pełniąc funkcje członka Rady ds. Reform Ustrojowych przy Prezesie Rady Ministrów RP i wiceprzewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Od 2005 roku był prezesem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej, jednej z najważniejszych instytucji życia publicznego. Zabierając głos w żywotnych dla Polski dyskusjach, czynił to zawsze z ogromnym taktem oraz szacunkiem okazywanym adwersarzom, będąc jednocześnie dalekim od uczestnictwa w bieżących sporach politycznych.
Z odejściem profesora Kunińskiego polska nauka straciła wielki autorytet. Jego nieoceniony wkład w rozwój polskiej myśli politycznej, działalność edukacyjna oraz wszechstronność czynią to pożegnanie jeszcze dotkliwszym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 18 czerwca o godz. 13.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Redakcja Teologii Politycznej składa wyrazy najgłębszego współczucia rodzinie i przyjaciołom Pana Profesora.
Zespół Teologii Politycznej
Przeczytaj ostatni artykuł opublikowany przez Miłowita Kunińskiego na łamach Teologii Politycznej
Foto: Rafał Guz/PAP
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!