Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Odszedł Miłowit Kuniński, wielki autorytet polskiej nauki

Odszedł Miłowit Kuniński, wielki autorytet polskiej nauki

W sobotę, 9 czerwca 2018 roku zmarł w Krakowie Miłowit Kuniński. Naukowiec cieszący się ogromnym autorytetem, prezes Ośrodka Myśli Politycznej, jednej z najważniejszych instytucji życia publicznego. Był cenionym przez studentów wykładowcą, który wychował całe pokolenia polskich filozofów.

Miłowit Kuniński urodził się 10 września 1946 w niemieckim Lingen. Ukończywszy krakowskie liceum im. Króla Jana III Sobieskiego rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie słuchał wykładów z filozofii, polonistyki i socjologii. W 1977 obronił pracę doktorską poświęconą socjologicznej metodzie Maxa Webera, napisaną pod kierunkiem prof. Stefana Nowaka. W 2000 roku uzyskał habilitację. Uznawany był za wybitnego znawcę myśli Friedricha von Hayeka, Mirosława Dzielskiego i Maxa Webera. Był historykiem filozofii, cenionym badaczem myśli politycznej, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przed przejściem na emeryturę piastował funkcję dyrektora Instytutu Filozofii UJ. Ponadto, w latach 2002–2008 był także wykładowcą Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Pracował również jako redaktor czasopisma „Civitas. Studia z filozofii polityki”.

Zabierając głos w żywotnych dla Polski dyskusjach, czynił to zawsze z ogromnym taktem oraz szacunkiem okazywanym  adwersarzom, będąc jednocześnie dalekim od uczestnictwa w bieżących sporach politycznych

Spod jego pióra wyszedł szereg znakomitych monografii, poświęconych między innymi myśli Maxa Webera (Myślenie modelowe w socjologii Maxa Webera, Wrocław-Warszawa, Ossolineum-PAN, 1980), Friedricha von Hayeka (Wiedza, etyka i polityka w myśli F. A. von Hayeka, Kraków, Księgarnia Akademicka, 1999), problemom demokracji i liberalizmu. Za książkę O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym (Kraków, Ośrodek Myśli Politycznej, 2006) otrzymał w 2007 roku nagrodę Rektora UJ. Redaktor wyboru pism Mirosława Dzielskiego Bóg – wolność – własność (Ośrodek Myśli Politycznej, Centrum im. Adama Smitha, Księgarnia Akademicka, Kraków 2001) i Adama Krzyżanowskiego Chrześcijańska moralność polityczna (Kraków, Ośrodek Myśli Politycznej, 2002), a także pracy zbiorowej Totalitaryzm a zachodnia tradycja (Kraków, Ośrodek Myśli Politycznej i Księgarnia Akademicka, 2006). Opublikował kilkadziesiąt artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, jak również przekłady książek Friedricha von Hayeka oraz Johna Hicka. Autor haseł encyklopedycznych i publicysta współpracujący z licznymi czasopismami.

Prof. Kuniński nie stronił od służby publicznej, pełniąc funkcje członka Rady ds. Reform Ustrojowych przy Prezesie Rady Ministrów RP i  wiceprzewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Od 2005 roku był prezesem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej, jednej z najważniejszych instytucji życia publicznego. Zabierając głos w żywotnych dla Polski dyskusjach, czynił to zawsze z ogromnym taktem oraz szacunkiem okazywanym  adwersarzom, będąc jednocześnie dalekim od uczestnictwa w bieżących sporach politycznych. 

Z odejściem profesora Kunińskiego polska nauka straciła wielki autorytet. Jego nieoceniony wkład w rozwój polskiej myśli politycznej, działalność edukacyjna oraz wszechstronność czynią to pożegnanie jeszcze dotkliwszym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 18 czerwca o godz. 13.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Redakcja Teologii Politycznej składa wyrazy najgłębszego współczucia rodzinie i przyjaciołom Pana Profesora. 

Zespół Teologii Politycznej

Przeczytaj ostatni artykuł opublikowany przez Miłowita Kunińskiego na łamach Teologii Politycznej

Foto: Rafał Guz/PAP


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.