O Warszawskim Festiwalu Herbertowskim w Polskim Radiu

O Warszawskim Festiwalu Herbertowskim w Polskim Radiu

O ponadczasowym przesłaniu dzieł autora „Pana Cogito” i ich wpływie na rzeczywistość na antenie Polskiego Radia 24 mówili Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna) oraz Dawid Hallmann, rzeszowski artysta i twórca Herberciarni „Królestwo Bez Kresu”.

Punktem wyjścia rozmowy, która odbyła się w czwartek 11 października był Warszawski Festiwal Herbertowski, wydarzenie organizowane przez Teologię Polityczną we współpracy z Filmoteką Narodową w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta. W dalszej części audycji rozmówcy podzielili się swoim osobistym przeżyciem poezji Herberta, którego twórczość także dziś ma moc kształtowania wartości i postaw. 

Natalia Szerszeń, organizatorka festiwalu, przyznała, że ogromne znaczenie ma dla niej przesłanie „Potęgi smaku”, utworu nieustannie przypominającego, że nie można zaniedbywać nauki o pięknie, rozumianym jako część platońskiej triady. Powiedziała również o wartości podróży, poznawania i przeżywania kultury, które „były dla Herberta próbą scalenia i wyłonienia z chaosu czegoś nowego, ale czegoś wyraźnie odwołującego się do tradycji”. Współorganizatorka Warszawskiego Festiwalu Herbertowskiego przypomniała o przywiązaniu twórcy do historii, a także jego zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne, które będą tematem następnej części wydarzenia, odbywającej się pod hasłem „Herbert-obywatel”.

Dawid Hallmann podkreślił wpływ utworów Herberta, a zwłaszcza „Raportu z oblężonego miasta”, na swoją działalność społeczną. Zaznaczył, że sztuka poety zainspirowała go do nagrania remiksów muzycznych, w których wykorzystuje archiwalne nagrania jego głosu. Na pytanie, czy Herbertowska krytyka sztuki współczesnej zniechęciła go do zainteresowania się nią, odpowiedział – „Dla mnie to pytanie jest retoryczne”. Przyznał, że dotychczasowa cisza na temat Roku Zbigniewa Herberta jest spowodowana szumnymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości.

Rozmowę przeprowadziła Magdalena Piejko.

Kliknij i posłuchaj całości audycji


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.