O Warszawskim Festiwalu Herbertowskim w Polskim Radiu

O Warszawskim Festiwalu Herbertowskim w Polskim Radiu

O ponadczasowym przesłaniu dzieł autora „Pana Cogito” i ich wpływie na rzeczywistość na antenie Polskiego Radia 24 mówili Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna) oraz Dawid Hallmann, rzeszowski artysta i twórca Herberciarni „Królestwo Bez Kresu”.

Punktem wyjścia rozmowy, która odbyła się w czwartek 11 października był Warszawski Festiwal Herbertowski, wydarzenie organizowane przez Teologię Polityczną we współpracy z Filmoteką Narodową w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta. W dalszej części audycji rozmówcy podzielili się swoim osobistym przeżyciem poezji Herberta, którego twórczość także dziś ma moc kształtowania wartości i postaw. 

Natalia Szerszeń, organizatorka festiwalu, przyznała, że ogromne znaczenie ma dla niej przesłanie „Potęgi smaku”, utworu nieustannie przypominającego, że nie można zaniedbywać nauki o pięknie, rozumianym jako część platońskiej triady. Powiedziała również o wartości podróży, poznawania i przeżywania kultury, które „były dla Herberta próbą scalenia i wyłonienia z chaosu czegoś nowego, ale czegoś wyraźnie odwołującego się do tradycji”. Współorganizatorka Warszawskiego Festiwalu Herbertowskiego przypomniała o przywiązaniu twórcy do historii, a także jego zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne, które będą tematem następnej części wydarzenia, odbywającej się pod hasłem „Herbert-obywatel”.

Dawid Hallmann podkreślił wpływ utworów Herberta, a zwłaszcza „Raportu z oblężonego miasta”, na swoją działalność społeczną. Zaznaczył, że sztuka poety zainspirowała go do nagrania remiksów muzycznych, w których wykorzystuje archiwalne nagrania jego głosu. Na pytanie, czy Herbertowska krytyka sztuki współczesnej zniechęciła go do zainteresowania się nią, odpowiedział – „Dla mnie to pytanie jest retoryczne”. Przyznał, że dotychczasowa cisza na temat Roku Zbigniewa Herberta jest spowodowana szumnymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości.

Rozmowę przeprowadziła Magdalena Piejko.

Kliknij i posłuchaj całości audycji


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.