O ponadczasowym przesłaniu dzieł autora „Pana Cogito” i ich wpływie na rzeczywistość na antenie Polskiego Radia 24 mówili Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna) oraz Dawid Hallmann, rzeszowski artysta i twórca Herberciarni „Królestwo Bez Kresu”.
Punktem wyjścia rozmowy, która odbyła się w czwartek 11 października był Warszawski Festiwal Herbertowski, wydarzenie organizowane przez Teologię Polityczną we współpracy z Filmoteką Narodową w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta. W dalszej części audycji rozmówcy podzielili się swoim osobistym przeżyciem poezji Herberta, którego twórczość także dziś ma moc kształtowania wartości i postaw.
Natalia Szerszeń, organizatorka festiwalu, przyznała, że ogromne znaczenie ma dla niej przesłanie „Potęgi smaku”, utworu nieustannie przypominającego, że nie można zaniedbywać nauki o pięknie, rozumianym jako część platońskiej triady. Powiedziała również o wartości podróży, poznawania i przeżywania kultury, które „były dla Herberta próbą scalenia i wyłonienia z chaosu czegoś nowego, ale czegoś wyraźnie odwołującego się do tradycji”. Współorganizatorka Warszawskiego Festiwalu Herbertowskiego przypomniała o przywiązaniu twórcy do historii, a także jego zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne, które będą tematem następnej części wydarzenia, odbywającej się pod hasłem „Herbert-obywatel”.
Dawid Hallmann podkreślił wpływ utworów Herberta, a zwłaszcza „Raportu z oblężonego miasta”, na swoją działalność społeczną. Zaznaczył, że sztuka poety zainspirowała go do nagrania remiksów muzycznych, w których wykorzystuje archiwalne nagrania jego głosu. Na pytanie, czy Herbertowska krytyka sztuki współczesnej zniechęciła go do zainteresowania się nią, odpowiedział – „Dla mnie to pytanie jest retoryczne”. Przyznał, że dotychczasowa cisza na temat Roku Zbigniewa Herberta jest spowodowana szumnymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości.
Rozmowę przeprowadziła Magdalena Piejko.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!