W przesyconych melancholią i zarazem gorzkim humorem tekstach Antoni Libera opowiada o kluczowych dla siebie doświadczeniach. swoją premierę ma jego nowa książka „Najlepiej się nie urodzić” – zbiór opowiadań i krótkich tekstów prozą. Autor bestsellerowej powieści „Madame” jest dobrze znany naszym czytelnikom m.in. z cyklu seminariów „Libera tłumaczy klasyków”, gdzie objaśnia i interpretuje dzieła klasyki europejskiej.
Antoni Libera opowiada o kluczowych dla siebie doświadczeniach. Jest więc literacki portret Żoliborza, dzielnicy dzieciństwa, w której mieszka do dziś oraz gdyńskiego Orłowa, które określa swoją drugą małą ojczyzną. Są najistotniejsze, czasem stałe, czasem zmieniające swój charakter, przygody z literaturą; w tym młodzieńcze z Miazgą Andrzejewskiego i Kosmosem Gombrowicza oraz dojrzałe z twórczością Becketta. W książce znajdują się także żartobliwe gry literackie pisarza z kilkoma kolegami po piórze – Pawłem Huelle, Jerzym Pilchem, Bronisławem Majem i Januszem Szuberem.
Utwory mocno przesycone zwątpieniem i melancholią, a jednocześnie pełne ironii i gorzkiego humoru. Połowa z nich to tradycyjne fikcje, stwarzające jednak silną iluzję wiarygodności. Inne mają charakter osobistego wyznania, a jeszcze inne – literackiego eseju. Pisane zawsze bardzo jasnym i precyzyjnym językiem, dotykają fundamentalnych kwestii ludzkiego losu: Przeznaczenia, Przypadku, Czasu i Przemijania.
Przypominają cykl utworów muzycznych o wspólnym mianowniku i jednorodnym stylu, rozpoznawalnym po kilku zdaniach. Co zresztą sam autor podkreśla, nadając niektórym tekstom podtytuły muzyczne. Najważniejszym opowiadaniem w tomie zdaniem pisarza jest poświęcona fundamentalnej przygodzie z muzyką Toccata C-dur. Wszystkie te doświadczenia zdaniem samego autora składają się na syntetyczny obraz jego losu. Teksty uzupełniają zdjęcia archiwalne lub oddające nastrój danego miejsca. Krótki recital autorski. Pokaz tematów i form, techniki i stylistyki.
Antoni Libera
„Najlepiej się nie urodzić i inne teksty prozą”
Wydanie I
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2023
ISBN 978-83-8196-696-2
_______________________________
Teologia Polityczna poleca:
Seminaria z cyklu „Libera tłumaczy klasyków”
Antoni Libera o „Eleutherii” Samuela Becketta
Antoni Libera o „Koriolanie” Shakespeare'a
Shakespeare, „Juliusz Cezar” i my
Antoni Libera o micie Orfeusza w poezji Rainera Marii Rilkego
awo
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!