„Najlepiej się nie urodzić" – nowa książka Antoniego Libery

W przesyconych melancholią i zarazem gorzkim humorem tekstach Antoni Libera opowiada o kluczowych dla siebie doświadczeniach. swoją premierę ma jego nowa książka „Najlepiej się nie urodzić” – zbiór opowiadań i krótkich tekstów prozą. Autor bestsellerowej powieści „Madame” jest dobrze znany naszym czytelnikom m.in. z cyklu seminariów „Libera tłumaczy klasyków”, gdzie objaśnia i interpretuje dzieła klasyki europejskiej.

 Antoni Libera opowiada o  kluczowych dla siebie doświadczeniach. Jest więc literacki portret Żoliborza, dzielnicy dzieciństwa, w której mieszka do dziś oraz gdyńskiego Orłowa, które określa swoją drugą małą ojczyzną. Są najistotniejsze, czasem stałe, czasem zmieniające swój charakter, przygody z literaturą; w tym młodzieńcze z Miazgą Andrzejewskiego i Kosmosem Gombrowicza oraz dojrzałe z twórczością Becketta. W książce znajdują się także żartobliwe gry literackie pisarza z kilkoma kolegami po piórze – Pawłem Huelle, Jerzym Pilchem, Bronisławem Majem i Januszem Szuberem.

Utwory mocno przesycone zwątpieniem i melancholią, a jednocześnie pełne ironii i gorzkiego humoru. Połowa z nich to tradycyjne fikcje, stwarzające jednak silną iluzję wiarygodności. Inne mają charakter osobistego wyznania, a jeszcze inne – literackiego eseju. Pisane zawsze bardzo jasnym i precyzyjnym językiem, dotykają fundamentalnych kwestii ludzkiego losu: Przeznaczenia, Przypadku, Czasu i Przemijania.

Przypominają cykl utworów muzycznych o wspólnym mianowniku i jednorodnym stylu, rozpoznawalnym po kilku zdaniach. Co zresztą sam autor podkreśla, nadając niektórym tekstom podtytuły muzyczne. Najważniejszym opowiadaniem w tomie zdaniem pisarza jest poświęcona fundamentalnej przygodzie z muzyką Toccata C-dur. Wszystkie te doświadczenia zdaniem samego autora składają się na syntetyczny obraz jego losu. Teksty uzupełniają zdjęcia archiwalne lub oddające nastrój danego miejsca. Krótki recital autorski. Pokaz tematów i form, techniki i stylistyki.

 

Antoni Libera
„Najlepiej się nie urodzić i inne teksty prozą”

Wydanie I

Państwowy Instytut Wydawniczy, 2023

ISBN 978-83-8196-696-2

_______________________________

Teologia Polityczna poleca:  

Seminaria z cyklu „Libera tłumaczy klasyków”

Antoni Libera o „Eleutherii” Samuela Becketta

">

Antoni Libera o „Koriolanie” Shakespeare'a

">

Shakespeare, „Juliusz Cezar” i my

">

Antoni Libera o micie Orfeusza w poezji Rainera Marii Rilkego

">

awo