Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie – unikalna wystawa malarstwa ze Śląska

Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie – unikalna wystawa malarstwa ze Śląska

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt unikalnych dzieł malarstwa barokowego ze Śląska znalezionych w muzealnych magazynach, klasztorach i na plebaniach


Od dzisiaj  we wnętrzach Muzeum w Gliwicach będzie można oglądać niezwykła wystawę, na którą składa się kilkadziesiąt unikalnych dzieł malarstwa barokowego ze Śląska znalezionych w muzealnych magazynach, na plebaniach, czy klasztorach. Kuratorami wystawy są profesor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego Andrzej Kozieł i Anna Kwiecień, historyk sztuki, starszy kustosz Muzeum w Gliwicach

Na gliwickiej wystawie można zobaczyć najbardziej spektakularne z odkryć, jakich dokonano w trakcie trwającego pomiędzy 2012 a 2016 rokiem projektu badawczego „Malarstwo barokowe na Śląsku”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Rezultaty badań, prowadzonych przez polsko-czeski zespół historyków sztuki, przeszły najśmielsze oczekiwania. Wśród prezentowanych trzydziestu dzieł, można zobaczyć nieznane wcześniej obrazy autorstwa wybitnych artystów: Karla Škréty Starszego, Karla Dankwarta, Johanna Claessensa, Johanna Heinricha Kynasta. A także twórców dotąd nieznanych, a dziś zaliczanych w poczet śląskich mistrzów pędzla: Johanna Conrada Pöhla, Ignazego Depée czy Johanna Georga Ernsta. Prawdziwą ozdobą ekspozycji jest odnaleziony w klasztorze Urszulanek we Wrocławiu obraz Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem, wirtuozersko malowane przedstawienie św. Augustyna.

Zdaniem kuratorów wystawy znaczenie odkrytych dzieł jest tak duże, że o malarstwie barokowym na Śląsku nie sposób już myśleć inaczej, niż jak o fenomenie na skalę europejską i jednym z najcenniejszych elementów naszego kulturowego dziedzictwa. – Oglądając zgromadzone obrazy aż trudno uwierzyć, że są to dzieła wykonane na prowincji monarchii habsburskiej, jaką w tamtym czasie był Śląsk. Można bowiem odnieść wrażenie, że to malarskie prace, które powstały raczej w którymś z centrów artystycznych ówczesnej Europy. Sprawia to ich zadziwiająco wysoki poziom artystyczny, świadczący o wybitnych malarskich umiejętnościach twórców – mówi profesor Andrzej Kozieł.

Zwiedzając ekspozycję warto pamiętać, że spora część z prezentowanych dzieł to prace nieznanych wcześniej mistrzów, którzy dzięki wysiłkom badaczy zostali wydobyci z wiekowego zapomnienia. Ignaz Depée, Johann Georg Ernst, czy Johann Conrad Pöhl, jeszcze kilka lat temu byli kompletnie zapomnianymi twórcami, których dzisiaj uznajemy za jednych z najlepszych i najciekawszych malarzy, jacy działali na Śląsku w tamtej epoce. Dodajmy, że płótna prezentowane  na wystawie świadczą też o tym, że malarstwo na Śląsku nie miało wyłącznie charakteru religijnego. Nie ograniczało się też do przedstawień portretowych – jak zwykle się sądzi – lecz także sięgało do tematyki mitologicznej i rodzajowej, martwych natur i pejzaży.

Podstawowe informacje o wystawie:

Tytuł wystawy: „Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie. Malarstwo barokowe na Śląsku na nowo odkryte.”

Czas trwania: od 12 maja do 1 października 2017 r.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Patronat honorowy: Ksiądz Biskup Jan Kopiec, Ordynariusz Diecezji Gliwickiej

Miejsce: Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.