Natalia Szerszeń w audycji „Siódma 9” o książce „Zrozumieć Rosję”

Natalia Szerszeń w audycji „Siódma 9” o książce „Zrozumieć Rosję”

W środę, 10 lipca w porannej audycji rozgłośni katolickich „Siódma 9” gościła Natalia Szerszeń. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedziała o książce Ewy Thompson „Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej”, która ukazała się nakładem Teologii Politycznej.

Profesor Thompson proponuje spojrzeć na bohaterów rosyjskich jako w pewien sposób jurodiwych, czyli takich, którzy łączą w sobie nieskazitelność, niewinność, świętość z czymś, co możemy nazwać pokalaniem, skażeniem grzechem, agresywnością i brutalnością – mówiła Natalia Szerszeń o książce Zrozumieć Rosję.

W kolejnych rozdziałach książki pokazuje, że jurodiwi to specyficzny rys kultury i tożsamości rosyjskiej, który wpływa także na samopostrzeganie Rosjan. W pewien sposób legitymizuje znaną nam dobroć, niewinność Rosjan, ich pragnienie sielankowego, spokojnego życia; z drugiej strony niezwykłą brutalność i agresywność, którą znamy z wydarzeń historycznych, z postaw autorów, polityków XX wieku. Na gruncie politycznym, jak twierdzi prof. Thompson, to jurodztwo ma legitymizować brutalną i nieuzasadnioną niczym innym agresję – dodała.

Książka Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej ukazała się nakładem Teologii Politycznej, można ją nabyć w księgarni. 

Link do audycji


Historyczny moment. Zostań fundatorem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. Instytut powstaje na Uniwersytecie Angelicum, gdzie Karol Wojtyła napisał swój doktorat. Instytut otwieramy w 100-lecie urodzin papieża. Darowiznę można przekazać klikając TUTAJ a także tradycyjnym przelewem na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna setna rocznica urodzin JP2

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę
10000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.