Natalia Szerszeń w audycji „Siódma 9” o książce „Zrozumieć Rosję”

Natalia Szerszeń w audycji „Siódma 9” o książce „Zrozumieć Rosję”

W środę, 10 lipca w porannej audycji rozgłośni katolickich „Siódma 9” gościła Natalia Szerszeń. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedziała o książce Ewy Thompson „Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej”, która ukazała się nakładem Teologii Politycznej.

Profesor Thompson proponuje spojrzeć na bohaterów rosyjskich jako w pewien sposób jurodiwych, czyli takich, którzy łączą w sobie nieskazitelność, niewinność, świętość z czymś, co możemy nazwać pokalaniem, skażeniem grzechem, agresywnością i brutalnością – mówiła Natalia Szerszeń o książce Zrozumieć Rosję.

W kolejnych rozdziałach książki pokazuje, że jurodiwi to specyficzny rys kultury i tożsamości rosyjskiej, który wpływa także na samopostrzeganie Rosjan. W pewien sposób legitymizuje znaną nam dobroć, niewinność Rosjan, ich pragnienie sielankowego, spokojnego życia; z drugiej strony niezwykłą brutalność i agresywność, którą znamy z wydarzeń historycznych, z postaw autorów, polityków XX wieku. Na gruncie politycznym, jak twierdzi prof. Thompson, to jurodztwo ma legitymizować brutalną i nieuzasadnioną niczym innym agresję – dodała.

Książka Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej ukazała się nakładem Teologii Politycznej, można ją nabyć w księgarni. 

Link do audycji


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.