Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Myśleć z Janem Pawłem II w trakcie „JP2 Studies”. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem

Myśleć z Janem Pawłem II w trakcie „JP2 Studies”. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem

Nasza propozycja jest z pewnością niepowtarzalna: znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Myślę, że to może być wielka życiowa przygoda – mówi Dariusz Karłowicz o startujących wkrótce na rzymskim Angelicum rocznych Studiach Janopawłowych („JP2 Studies”). Są one nową propozycja Instytutu Kultury św. Jana Pawła II – instytucji, którą z polskiej inicjatywy powołano do życia przed rokiem, równo w stulecie urodzin Karola Wojtyły.

Karol Grabias (Teologia Polityczna): Mija rok od momentu, w którym z inicjatywy Fundacji św. Mikołaja i Fundacji Futura Juventa  powstał Instytut Kultury św. Jana Pawła II umocowany na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Czego możemy spodziewać się z okazji rocznicy Instytutu?

Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, współinicjator Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum: W 101. rocznicę na rzymskim  Angelicum otwieramy roczny, anglojęzyczny, kurs studiów janopawłowych „JP2 Studies” będący jedną z – moim zdaniem – najciekawszych dziś możliwości studiowania myśli i dzieła Jana Pawła II. Czy przesadzam? Proszę spojrzeć na listę wykładowców. To naprawdę najlepsi z najlepszych. Misją Instytutu Kultury św. Jana Pawła II jest myśleć wraz z Janem Pawłem II o najważniejszych problemach współczesnego Kościoła i świata. Do poważnych problemów trzeba świetnych głów. No i tak jest w tym wypadku!

Kto zatem znajdzie się w gronie wykładowców programu „JP2 Studies”?

Misją Instytutu Kultury św. Jana Pawła II jest myśleć wraz z Janem Pawłem II o najważniejszych problemach współczesnego Kościoła i świata. Do poważnych problemów trzeba świetnych głów. No i tak jest w tym wypadku

Zacznę od biografa Jana Pawła II George’a Weigela i Rémiego Brague’a – jednego z najważniejszych filozofów chrześcijańskich dzisiejszej doby. Trudno nie wymienić Francisa R. Hittingera – wybitnego znawcę filozofii społecznej Jana Pawła II i Rowana Williamsa – filozofa i teologa, byłego prymasa anglikańskiego i arcybiskupa Canterbury a przy tym jedną z bardziej wpływowych figur w brytyjskim życiu intelektualnym. W świetnym gronie wykładowców znajdują się również Polacy. Są to: o. Jarosław Kupczak OP – uczony należący do grona najlepszych znawców teologii św. Jana Pawła II; o. Cezary Binkiewicz OP – fenomenolog i doskonały znawca filozofii współczesnej; Marek Cichocki – znakomity filozof, pisarz i myśliciel polityczny, jeden z założycieli Teologii Politycznej; Michał Gierycz – znawca nauki społecznej Kościoła i Jarosław Kilian – prof. Akademii Teatralnej, głośny reżyser i historyk sztuki.

Czy miejsce, w którym będą prowadzone zajęcia „JP2 Studies”, odegrało ważną rolę w życiu Jana Pawła II?

Z pewnością studia odbywać się będą w nieprzypadkowym miejscu. To właśnie w Angelicum  Jan Paweł II napisał doktorat poświęcony św. Janowi od Krzyża, mistykowi, którego nauczanie towarzyszyło mu przez całe życie. Swoją drogą miejsce to jest wyjątkowe z wielu przyczyn – to przecież jedna z najsłynniejszych uczelni Rzymu, instytucja ze średniowiecznym rodowodem, uniwersytet gdzie studiuje dziś młodzież z blisko stu krajów świata. Do tego trzeba jeszcze dodać urodę tego miejsca: piękny, stary klasztor z którego okien widać Plac Wenecki, Forum Romanum i Koloseum.

Co znajdzie się w programie wspomnianych studiów „JP2 Studies”?

Angelicum  to przecież jedna z najsłynniejszych uczelni Rzymu, instytucja ze średniowiecznym rodowodem, uniwersytet gdzie studiuje dziś młodzież z blisko stu krajów świata

Na program „JP2 Studies” składać się będą trzy odrębne części. Pierwsza z nich to studia o Janie Pawle II. Stanowią ją cztery kursy: o życiu i myśli JP2, o jego filozofii, o teologii i o nauczaniu społecznym. To rodzaj solidnej bazy, ugruntowanego punktu wyjścia dla dalszej  refleksji nad współczesnością. Druga część prezentować będzie myślenie inspirowane jego dziełem. W ramach tego cyklu mamy wykład Rémiego Brague’a o filozoficznej tożsamości Europy czy kurs Rowana Williamsa o potrzebie społecznej solidarności. Również w tym bloku znajdą się zajęcia prowadzone przez Jarosława Kiliana dotyczące związku Jana Pawła II z teatrem. Ich zwieńczeniem będzie wystawienie sztuki „Hiob”, w której zagrają studenci „JP2 Studies”. No i jeszcze część trzecia: wykłady wybrane z oferty Angelicum, które pozwolą studentom osadzić wiedzę o nauczaniu Jana Pawła II w szerszym filozoficznym i teologicznym kontekście. No i jeszcze podróż – elementem programu jest wyprawa do Polski śladami miejsc i tekstów Jana Pawła II.

Czy rejestracja na kurs jest już otwarta?

Zapisy na „JP2 Studies” rozpoczynamy symbolicznie w 101. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, a więc 18 maja. Radzę nie zwlekać ze zgłoszeniami, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Do kogo skierowany jest program „JP2 Studies”?

Nasza propozycja zaadresowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców: to studenci II i III stopnia, ale również absolwenci, którzy zajmują się zagadnieniami współczesnego Kościoła, historią, filozofią, teologią czy życiem duchowym. Do tego grona należą np. dziennikarze, wykładowcy akademiccy, nauczyciele, redaktorzy, katecheci czy duszpasterze.

Czy cykl „JP2 Studies” jest pionierską inicjatywą w świecie akademickim?

Wedle mojej najlepszej wiedzy w Polsce podobny program nie istnieje. A na świecie? Z pewnością w USA, we Francji i w Rzymie studiuje się myśl i dzieło św. Jan Pawła II – i to na najwyższym poziomie. Wydaje mi się jednak, że podobnego przekrojowego programu nigdzie dotąd nie ma. Ale nie upieram się. Nie chcemy wszak z nikim konkurować. Nasza propozycja jest z pewnością niepowtarzalna: znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Myślę, że to może być wielka życiowa przygoda. Zapraszam serdecznie. Do zobaczenia w Rzymie.

Rozmawiał Karol Grabias

Foto. Wojciech Łączyński/„Idziemy”

Rozmowa ukazała się w Tygodniku „Idziemy” nr 22/2021

George Weigel: Spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II

Dowiedz się więcej o „JP2 Studies” organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum

Dowiedz się więcej o Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.