Conrad dostrzegał ludzką duszę dlatego był tak dobrym pisarzem. Był niezwykle inteligentny i bardzo wrażliwy. W bardzo zrozumiały i empatyczny sposób opisywał istotę ludzką
W najnowszym „Chuliganie literackim” Mateusz Matyszkowicz rozmawia z pisarzem, dziennikarzem i korespondentem wojennym Olivierem Weberem. Ten światowej sławy twórca, będący laureatem wielu prestiżowych nagród, opowiada na antenie TVP Kultura o swoich inspiracjach postacią i twórczością Josepha Conrada. Zapraszamy do obejrzenia programu
Mateusz Matyszkowicz: Jest pan często porównywany do Josepha Conrada, wielkiego polskiego pisarza. Dlaczego?
Olivier Weber, pisarz i dziennikarz: Myślę, że po pierwsze dlatego, że dużo podróżuję. Ale również dlatego, że Conrad jest wielką inspiracją dla francuskich pisarzy. Istnieje wiele nieporozumień dotyczących Josepha Conrada. Dla wielu ludzi jest on bowiem autorem powieści przygodowych, dla mnie jest czymś więcej. Przygoda jest tylko pretekstem dla Conrada. To co jest ważniejsze, to istota ludzka. Myślę, że Conrad dostrzegał ludzką duszę dlatego był tak dobrym pisarzem. Gdybym mógł sam siebie porównywać do Conrada byłbym z tego bardzo dumny, bo to jeden z najlepszych pisarzy, których dzieła czytałem. Był niezwykle inteligentny i bardzo wrażliwy. W bardzo zrozumiały i empatyczny sposób opisywał istotę ludzką i jej duszę. A także poczucie winy. Z dużą wrażliwością opisywał emocje, które możemy odczuwać w „Lordzie Jimie” czy „Jądrze ciemności”. Ja również podróżuję, ale ważniejsze jest dla mnie odwiedzanie ludzkich dusz. Obserwowanie tego co się dzieje w środku oraz przywożenie tych przeżyć z powrotem do Francji, wymieszanych w formie powieści. Dla mnie powieść jest jak kraj bez granic, bo nie potrzeba paszportu, by podróżować wewnątrz literatury.
Kliknij i obejrzyj cały wywiad z Olivierem Weberem na antenie TVP Kultura
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(ur. 1981) – filozof, publicysta, były redaktor naczelny czasopisma Fronda LUX, pełni obowiązki dyrektora TVP 1. Prowadził Magazyn literacki w Telewizji Republika oraz program Chuligan literacki w TVP Kultura. Przetłumaczył z łaciny na polski i opatrzył komentarzem dzieło Tomasza z Akwinu „O królowaniu”. Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazała się książka „Śmierć rycerza na uniwersytecie” (2010).