Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antoni Dudek – Prześwietlanie Rosji

Antoni Dudek – Prześwietlanie Rosji

Piotr Skwieciński konstruuje fascynujący obraz współczesnej Rosji – pisze Antoni Dudek o książce „Kompleks Rosji”


Piotr Skwieciński konstruuje fascynujący obraz współczesnej Rosji – pisze prof. Antoni Dudek w  recenzji książki „Kompleks Rosji”, jaka ukazała się na łamach miesięcznika „W Sieci Historii”

Historia pomnika Iwana Groźnego to jeden z wielu tekstów-puzzli, z których publicysta znany m.in. z łamów „W Sieci Historii”, konstruuje fascynujący obraz współczesnej Rosji zanurzonej w swej ponurej przeszłości znacznie bardziej niż większość najważniejszych państw świata. Układanka Skwiecińskiego nie jest kom­pletna, stworzenie bowiem całościowego portretu putinowskiej Rosji przekracza możliwości jednego człowieka. A jednak mówi nam o tej Rosji zaskakująco wiele.

Nie tylko zresztą o Rosji. Także o nas, Polakach, dotkniętych „kompleksem Ro­sji”. Współtworzą go zdaniem Skwieciń­skiego nasz strach przed wielkim sąsiadem ze Wschodu i poczucie doznanej krzywdy, którym towarzyszą przekonanie o naszej cywilizacyjnej wyższości oraz przedziw­nie spleciony z tym wszystkim sentyment do rosyjskiej kultury. „To, że nasze pań­stwo nie jest na miarę naszych ambicji, to, że różne rzeczy nam nie wychodzą [...], to przecież nie może być nasza wina... Oczywiście, to wina przede wszystkim demonicznej Rosji. Gdyby nie istniała, Polacy z całą pewnością by ją wymyślili” - pisze Skwieciński w eseju „Kompleks Rosji, czyli Sarmaci w świecie wiecznej Jałty”. Przesadza? Z pewnością, wszak są jeszcze Niemcy, Ukraińcy, Żydzi i prze­biegli Litwini... Nie można jednak wobec tez Skwiecińskiego przejść obojętnie, bo są wyraziste, a kreślone przez niego oceny nie­ustannie prowokują do refleksji. I to jest znak, że mamy do czynienia z do­brą publicystyką.

Antoni Dudek

Tekst ukazał się w miesięczniku „W Sieci Historii” nr 9/2017

Książkę „Kompleks Rosji” można kupić w Księgarni Teologii Politycznej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.