Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Marzec '68 w nowej odsłonie

Marzec '68 w nowej odsłonie

Wydarzenia Marca ’68 do dzisiaj stanowią przedmiot wnikliwych badań przeróżnych dyscyplin naukowych. Tym bardziej cieszy fakt istnienia portalu marzec1968.pl, który w sposób przystępny i niewątpliwie nowoczesny przybliża czytelnikowi te historyczne dni – prześledź w „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „Polskie rewolucje. Marzec ‘68” portal poświęcony wydarzeniom marcowym

W 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej uruchomił platformę internetową na temat Marca ’68. W jubileusz sześćdziesiątej rocznicy tych wydarzeń stworzono swoiste kompendium wiedzy o tym wielowątkowym zagadnieniu. Portal zyskał nową odsłonę graficzną, a przede wszystkim ogromną liczbę nowych materiałów archiwalnych – dokumentów oraz zdjęć.

Wydarzenia Marca ’68 do dzisiaj stanowią przedmiot wnikliwych badań przeróżnych dyscyplin naukowych. Ze względu na niezwykły splot wielu faktów i problemów często osnuwa go atmosfera tajemnicy bądź niezrozumienia. Jest to wynik wielorakich, wymagających zgłębienia procesów społecznych i politycznych, dlatego tym bardziej cieszy fakt istnienia portalu marzec1968.pl, który w sposób przystępny i niewątpliwie nowoczesny przybliża czytelnikowi te historyczne dni.

Najważniejszą częścią strony stanowi sekcja Historia, w której znajdziemy teksty opisujące Marzec ’68 poczynając od przyczyn tych wydarzeń, po przebieg i następstwa. Znajdziemy tam informacje o protestach studenckich, kampanii antysemickiej, buntu przeciw komunizmowi, a nawet o deformacji „Dziadów” Mickiewicza, czy czechosłowackiej praskiej wiośnie. Artykuły te dostępne są również w języku angielskim.

Choć Marzec ’68 rozpoczął się w Warszawie, był doświadczeniem całej polskiej wspólnoty politycznej. Wydarzenia te widziane oczami Polaków mieszkających w innych miastach ukazuje nam interaktywna Mapa protestów. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać nie tylko historię wielkich miast, lecz i postawę Polaków mieszkających w Legnicy, w Cieszynie, czy w Siedlcach.

Chcąc dotrzeć do źródła Marca ’68 koniecznie musimy przejrzeć sekcję Dokumenty. Znajdziemy tu często tajne notatki policyjne nie tylko z Warszawy, lecz także z innych miast akademickich, a także materiały związane z satyrą i protestami studenckimi. Ważną część stanowią materiały zagraniczne, w tym z prasy polonijnej. Szczególną wartość posiada analiza materiałów gromadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa na temat inwigilacji środowisk studenckich i żydowskich.

Symbolem tamtych dni są ulotki propagowane przez protestujących. Zdjęcia ich, całkowicie unikalne, znajdziemy w sekcji Fotografie i ulotki. W sposób namacalny jesteśmy w stanie „zobaczyć” nie tylko to, co miało miejsce, lecz także to, jak protesty te wyglądały.

W sekcji Multimedia znajdziemy również nakręcone przez państwowe służby filmy uwieczniające tamte dni. IPN dodatkowo oferuje nam filmy edukacyjne (w tym zapisy debat) oraz informację o portalu. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowe nagranie przemówienia Edwarda Gierka z 14 marca 1968 roku ze zbiorów Polskiego Radia w Katowicach.

Znakomitym podsumowaniem porządkującym całą faktografię jest sekcja Kalendarium, obejmujące szczegółowy opis poszczególnych wydarzeń od dnia 5 czerwca 1967 roku, aż po grudzień roku następnego. Ostatnią szczególną część portalu tworzy sekcja Edukacja, w której znajdziemy informacje o wydarzeniach organizowanych przez IPN, a także choćby quiz z wiedzy, czy opracowane materiały dla lekcji historii w szkołach.

Portal zostanie zaprezentowany na konferencji „Marzec ’68 – etap w drodze do wolności”, która odbędzie się w dniach 21–22 marca 2018 roku w Toruniu.

www.marzec1968.pl

Fot. archiwum IPN

***

Możemy rozwijać działania Teologii Politycznej jedynie dzięki Państwa hojności. Prosimy o darowizny: Fundacja Świętego Mikołaja, numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001  z dopiskiem: „tygodnik TP”


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.