Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Marzec '68 w nowej odsłonie

Marzec '68 w nowej odsłonie

Wydarzenia Marca ’68 do dzisiaj stanowią przedmiot wnikliwych badań przeróżnych dyscyplin naukowych. Tym bardziej cieszy fakt istnienia portalu marzec1968.pl, który w sposób przystępny i niewątpliwie nowoczesny przybliża czytelnikowi te historyczne dni – prześledź w „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „Polskie rewolucje. Marzec ‘68” portal poświęcony wydarzeniom marcowym

W 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej uruchomił platformę internetową na temat Marca ’68. W jubileusz sześćdziesiątej rocznicy tych wydarzeń stworzono swoiste kompendium wiedzy o tym wielowątkowym zagadnieniu. Portal zyskał nową odsłonę graficzną, a przede wszystkim ogromną liczbę nowych materiałów archiwalnych – dokumentów oraz zdjęć.

Wydarzenia Marca ’68 do dzisiaj stanowią przedmiot wnikliwych badań przeróżnych dyscyplin naukowych. Ze względu na niezwykły splot wielu faktów i problemów często osnuwa go atmosfera tajemnicy bądź niezrozumienia. Jest to wynik wielorakich, wymagających zgłębienia procesów społecznych i politycznych, dlatego tym bardziej cieszy fakt istnienia portalu marzec1968.pl, który w sposób przystępny i niewątpliwie nowoczesny przybliża czytelnikowi te historyczne dni.

Najważniejszą częścią strony stanowi sekcja Historia, w której znajdziemy teksty opisujące Marzec ’68 poczynając od przyczyn tych wydarzeń, po przebieg i następstwa. Znajdziemy tam informacje o protestach studenckich, kampanii antysemickiej, buntu przeciw komunizmowi, a nawet o deformacji „Dziadów” Mickiewicza, czy czechosłowackiej praskiej wiośnie. Artykuły te dostępne są również w języku angielskim.

Choć Marzec ’68 rozpoczął się w Warszawie, był doświadczeniem całej polskiej wspólnoty politycznej. Wydarzenia te widziane oczami Polaków mieszkających w innych miastach ukazuje nam interaktywna Mapa protestów. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać nie tylko historię wielkich miast, lecz i postawę Polaków mieszkających w Legnicy, w Cieszynie, czy w Siedlcach.

Chcąc dotrzeć do źródła Marca ’68 koniecznie musimy przejrzeć sekcję Dokumenty. Znajdziemy tu często tajne notatki policyjne nie tylko z Warszawy, lecz także z innych miast akademickich, a także materiały związane z satyrą i protestami studenckimi. Ważną część stanowią materiały zagraniczne, w tym z prasy polonijnej. Szczególną wartość posiada analiza materiałów gromadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa na temat inwigilacji środowisk studenckich i żydowskich.

Symbolem tamtych dni są ulotki propagowane przez protestujących. Zdjęcia ich, całkowicie unikalne, znajdziemy w sekcji Fotografie i ulotki. W sposób namacalny jesteśmy w stanie „zobaczyć” nie tylko to, co miało miejsce, lecz także to, jak protesty te wyglądały.

W sekcji Multimedia znajdziemy również nakręcone przez państwowe służby filmy uwieczniające tamte dni. IPN dodatkowo oferuje nam filmy edukacyjne (w tym zapisy debat) oraz informację o portalu. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowe nagranie przemówienia Edwarda Gierka z 14 marca 1968 roku ze zbiorów Polskiego Radia w Katowicach.

Znakomitym podsumowaniem porządkującym całą faktografię jest sekcja Kalendarium, obejmujące szczegółowy opis poszczególnych wydarzeń od dnia 5 czerwca 1967 roku, aż po grudzień roku następnego. Ostatnią szczególną część portalu tworzy sekcja Edukacja, w której znajdziemy informacje o wydarzeniach organizowanych przez IPN, a także choćby quiz z wiedzy, czy opracowane materiały dla lekcji historii w szkołach.

Portal zostanie zaprezentowany na konferencji „Marzec ’68 – etap w drodze do wolności”, która odbędzie się w dniach 21–22 marca 2018 roku w Toruniu.

www.marzec1968.pl

Fot. archiwum IPN

***

Możemy rozwijać działania Teologii Politycznej jedynie dzięki Państwa hojności. Prosimy o darowizny: Fundacja Świętego Mikołaja, numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001  z dopiskiem: „tygodnik TP”


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.