Marek A. Cichocki: Społeczeństwo, głupcze!

Marek A. Cichocki: Społeczeństwo, głupcze!

Trzeba zbliżyć do siebie państwo, rynek i obywateli


Trzeba zbliżyć do siebie państwo, rynek i obywateli -
przeczytaj tekst z Rzeczypospolitej

Rozstrzygnięte wybory prezydenckie, które dają nadzieję na zmianę status quo, są dobrą okazją, by na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jakie wyzwania stają dzisiaj przed Polską. Nasz kraj znajduje się bowiem w kluczowym momencie: kryzys strefy euro oraz sytuacja za wschodnią granicą wymagać będą od nas większej mobilizacji, a przede wszystkim zdolności do bardziej samodzielnego i odpowiedzialnego spojrzenia na szanse naszego rozwoju. Czasu nie mamy wiele. O sukcesie zadecydują trzy obszary.

Spór o kierunek zmian koncentruje się w Polsce głównie wokół podstawowej linii podziału między rynkiem i państwem. Rzadko pojawia się natomiast kwestia porządku społecznego jako trzeciego, niezbędnego wymiaru sensownej strategii bezpiecznego rozwoju.

Obalone dogmaty

Państwo oraz rynek mają w Polsce zdeklarowanych obrońców, którzy toczą nieprzerwanie spór. Więcej państwa czy więcej rynku? Tak opisany dylemat jest jednak bardziej spuścizną historycznych okoliczności, w których dokonywała się transformacja lat 90., niż trafnym opisem wyboru, przed jakim stoją dzisiaj Polacy.

Przeczytaj całość na stronach rp.pl


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.