Trzeba zbliżyć do siebie państwo, rynek i obywateli
Trzeba zbliżyć do siebie państwo, rynek i obywateli - przeczytaj tekst z Rzeczypospolitej
Rozstrzygnięte wybory prezydenckie, które dają nadzieję na zmianę status quo, są dobrą okazją, by na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jakie wyzwania stają dzisiaj przed Polską. Nasz kraj znajduje się bowiem w kluczowym momencie: kryzys strefy euro oraz sytuacja za wschodnią granicą wymagać będą od nas większej mobilizacji, a przede wszystkim zdolności do bardziej samodzielnego i odpowiedzialnego spojrzenia na szanse naszego rozwoju. Czasu nie mamy wiele. O sukcesie zadecydują trzy obszary.
Spór o kierunek zmian koncentruje się w Polsce głównie wokół podstawowej linii podziału między rynkiem i państwem. Rzadko pojawia się natomiast kwestia porządku społecznego jako trzeciego, niezbędnego wymiaru sensownej strategii bezpiecznego rozwoju.
Obalone dogmaty
Państwo oraz rynek mają w Polsce zdeklarowanych obrońców, którzy toczą nieprzerwanie spór. Więcej państwa czy więcej rynku? Tak opisany dylemat jest jednak bardziej spuścizną historycznych okoliczności, w których dokonywała się transformacja lat 90., niż trafnym opisem wyboru, przed jakim stoją dzisiaj Polacy.
Czy podobał się Państwu ten artykuł?
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?