Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Marek A. Cichocki o polityce historycznej w programie „Pegaz”

Marek A. Cichocki o polityce historycznej w programie „Pegaz”

W pierwszym odcinku programu „Pegaz” wyemitowanym po przerwie wakacyjnej na antenie TVP Kultura gośćmi prowadzącego Krzysztofa Koehlera byli Marek A. Cichocki i Rafał Chwedoruk. Rozmowa dotyczyła polityki historycznej, kampanii Narodowego Czytania oraz sztuki antyfaszystowskiej.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące Narodowego Czytania, Cichocki podkreślił, jak cenne jest to zjawisko, zwłaszcza w obliczu zanikającej już w Polsce tradycji czytania. – Ta inicjatywa wskazuje również na coś głębszego, czego oczywiście sama nie jest w stanie rozwiązać, ale sygnalizuje ona pewien ważny problem, kultury jako wspólnoty komunikacji, rozumienia, wspólnych idei i wartości. To jest już znacznie głębsza i poważniejsza praca, która związana jest z pytaniem o współczesny kanon polskiej literatury i kultury, czy Polacy tworzą jeszcze we współczesnym świecie wspólnotę rozpoznawania się poprzez literaturę i poprzez kulturę. Myślę, że to wskazanie jest bardzo ważne, bo ono kieruje naszą uwagę w tę stronę – dodał.

Następnie dyskusja płynnie przeniosła się na temat polityki historycznej. Koehler zaczął tu od polecenia książki „Polityka historyczna” jednego z gości, Rafała Chwedoruka. Toczyła się ona wokół kwestii tego, kto powinien tę politykę historyczną prowadzić, w jaki sposób, i czy byłoby problemem toczenie jej jawnie na korzyść państwa. Co do ostatniego, Cichocki zwrócił uwagę na polityczność historii: – W książce Michała Łuczewskiego „Kapitał Moralny” pojawia się stwierdzenie, że Niemcy mogli zbudować swój historyczny prestiż i ów moralny kapitał, na podstawie przyznania się do winy i pewnej „transgresji” ponad swoje zbrodnie popełnione w XX w. Moim zdaniem Polacy powinni raczej budować ją na dumie – stwierdził. Dodał również, że nacisk na prowadzenie w Polsce polityki historycznej bierze się z tego, że nasze doświadczenie historyczne opowiedziane zostało nie przez nas, ale „za nas”. Kolejnym natomiast aspektem, jego zdaniem, jest nieistnienie państwa polskiego w XIX w., kiedy to zaczynała się kształtować swoista pamięć narodowa.

Rozmowę prof. Cichocki podsumował zwracając uwagę na to, że doświadczenie polskie składało się nie tylko z totalitaryzmu niemieckiego, ale również z bycia w bloku wschodnim. To mówiąc, polecił książkę Ewy Thompson „Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej”. – Przez tę książkę można zrozumieć nie tylko to, co działo się przed rewolucją bolszewicką, ale też to, co działo się w trakcie trwania komunizmu rosyjskiego – przyznał. Rafał Chwedoruk natomiast polecił biografię Ludwika Cohna „Od PPS-u po KOR” autorstwa Przemysława Prekiela. Zwrócił uwagę na to, że antyfaszystowskie „trzy strzały” oznaczają sprzeciw odnośnie faszyzmu, monarchii i komunizmu.

Obejrzyj w TVP VOD


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.