Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Mama w pracy”. Relacja z debaty nad premierową książką Joanny Paciorek

„Mama w pracy”. Relacja z debaty nad premierową książką Joanny Paciorek

Teologia Polityczna nie zwalnia tempa. Jeszcze dosłyszeć można echo fascynującej rozmowy z prof. Markiem A. Cichockim na temat jego najnowszej książki, a już dwa dni później, w piękne czwartkowe popołudnie, mogliśmy być świadkami wyjątkowego spotkania poświęconego świeżo wydanej książce Joanny Paciorek zatytułowanej „Mama w pracy”.

Spotkanie rozpoczął Dariusz Karłowicz, który witając gości zauważył, że poruszany przez Joannę Paciorek temat należy do tych z kategorii najważniejszych, bo to rodzina – jego zdaniem – jest punktem dojścia wszystkich przedsięwzięć, jakie wyznacza sobie zarówno Fundacja Świętego Mikołaja, jak i Teologia Polityczna. Po krótkim przywitaniu, głos zabrał prowadzący spotkanie, Mateusz Matyszkowicz, szef TVP1, który poprosił autorkę o uchylenie rąbka tajemnicy, jak łączy w swoim życiu tak różne i wymagające role: matki, pracownika, pisarki? – Wszystko zawdzięczam rodzinie. Czuję wewnętrzną radość zarówno z pracy, pisania, jak i wychowywania dzieci. A ta książka stanowi pamiątkę z kilku lat mojego życia – odpowiedziała Joanna Paciorek. Autorka podkreślała jednocześnie, że w Polsce mamy do czynienia nie tyle z dyskryminacją kobiet, co raczej matek. – A przecież najbardziej obowiązkowe są właśnie matki. One po prostu nie mają wyjścia, chcą wszystkim udowodnić, że sobie poradzą – kontynuowała.

Rodzina jest punktem dojścia wszystkich przedsięwzięć, jakie wyznacza sobie zarówno Fundacja Świętego Mikołaja, jak i Teologia Polityczna

Następnie głos zabrała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, dzięki której w dyskusji pojawiła się perspektywa historyczno-społeczna. Pani minister stwierdziła, że czynnikiem decydującym o uaktywnieniu się kobiet, ich szerszym zaistnieniu w życiu społecznym Polski była… polityka, a przede wszystkim – powstanie styczniowe. Odwołując się do swojej książki, Spór o równouprawnienie kobiet, prof. Magdalena Gawin podkreślała polifoniczność środowisk walczących równość kobiet wobec mężczyzn w Polsce.

– Najlepiej znane nam są kręgi progresywne, a więc kobiety wywodzące się z ziemiaństwa, ale zamieszkałe w miastach, twórczynie Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich – mówiła dalej pani minister, podkreślając jednak, że zapomina się często o innym, także bardzo istotnym środowisku kobiecym, zgrupowanym wokół Zjednoczonego Koła Ziemianek. – Trudno przecenić jego działalność dla podniesienia ogólnego poziomu wykształcenia kobiet w Polsce. Organizacja ta przyczyniła się do powstania licznych kół włościańskich, w ramach których działały szkoły przygotowujące młode, niewyedukowane kobiety do pracy w najróżniejszych zawodach – kontynuowała prof. Gawin.

Trzecie środowisko skupiające kobiety walczące o prawa polityczne związane było z członkiniami Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej Józefa Piłsudskiego. Ich wkład w walce o emancypację kobiet był ogromny. Pani minister przyznała, że to właśnie do nich ma osobiście największy sentyment.

Następnie o głos poproszona została Angelika Korszyńska-Górny, wokalistka i kompozytorka, która przyznała, że książkę „Mama w pracy” postrzega jako zbiór coraz doskonalszych utworów muzycznych. – Bardzo się wzruszyłam, czytając Twoją książkę – mówiła pani Korszyńska-Górny, zwracając się bezpośrednio do autorki – Twoje dzieci są jak piękne kompozycje, jak naprawdę piękne nowele.

Koniec spotkania zwieńczyło poruszające wyznanie Joanny Paciorek, która zaznaczyła, że wszystko, co opisuje w swojej książce, nie byłoby możliwe bez wsparcia jej własnej Mamy. – Jeśli się nad tym zastanowić, to w zasadzie… cała Fundacja opiera się na tej kochanej babci. Wiem po prostu, że dzięki niej w domu wszystko jest w porządku – powiedziała autorka, po czym wstała i podarowała Mamie (a zarazem Babci swych dzieci) bukiet kwiatów.

Opracował Bartosz Krzymiński

Dzięki uprzejmości serwisu Blogpress spotkanie zostało zarejestrowane i udostępnione pod poniższym adresem.

Książka dostępna jest w księgarni Teologii Politycznej

Foto: Alina Gajdamowicz


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Incydenty” Andrzeja Horubały
Zostań wydawcą nowego zbioru opowiadań Andrzeja Horubały
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.