Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Literatura i polityczność – Andrzej Waśko

Literatura i polityczność – Andrzej Waśko

Staraniem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej ukazała się książka prof. Andrzeja Waśki „Literatura i polityczność”. To studium łączące perspektywy badawcze literaturoznawstwa z historią idei politycznych, ukazujące różne przejawy polityczności literatury polskiej na przestrzeni ostatnich 250 lat, od czasów konfederacji barskiej do dziś.

Tytuł: „Literatura i polityczność”
Autor: Andrzej Waśko
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
ISBN: ISBN 978-83-66112-29-2
Oprawa: miękka
Liczba stron: 488

Przeprowadzone w książce studia zawierają wszechstronną analizę twórczości i znaczenia, którzy w burzliwych czasach kształtowali polską kulturę i zarazem wpływali na myślenie polityczne Polaków. Prof. Waśko przyjrzał się twórczości między innymi: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Zbigniewa Herberta.

Ich spuścizna wciąż ma duże znaczenie, choć jej obraz jest często zdominowany przez stereotypy i nadmierne uproszczenia. W książce są też zaprezentowane zjawiska polityczne i literackie – jak literatura barska czy oświeceniowa bajka polityczna – słabo teraz znane poza gronem ich badaczy, a będące ważnymi przykładami tego, jak w skomplikowanych polskich realiach literatura i polityka splatały się ze sobą w różnie oceniany, ale frapujący i nierozerwalny związek.

O Autorze:
Andrzej Waśko – historyk literatury polskiej, dr hab., wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współzałożyciel i obecnie redaktor naczelny Dwumiesięcznika „Arcana”. W 2007 r. był wiceministrem edukacji narodowej. Autor książek, m.in.: Romantyczny sarmatyzm. Tradycja szlachecka w literaturze polskiej lat 1831–1863 (1995, 2001), Demokracja bez korzeni (2009), Poza systemem (2012), Historia według poetów. Myślenie metahistoryczne w literaturze polskiej (1764–1848) (2015). Mieszka w Krakowie.

Spis treści

Przeczytaj fragment książki 

Książka dostępna na stronie Ośrodka Myśli Politycznej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.