Listy jak wyznanie wiary – „Gość Niedzielny” o książce Krzysztofa Dorosza i Bartosza Jastrzębskiego

Listy jak wyznanie wiary – „Gość Niedzielny” o książce Krzysztofa Dorosza i Bartosza Jastrzębskiego

Katolik i protestant, między nimi różnica 30 lat doświadczeń i diametralnie różne podejście do reformacji Lutra. Łączy ich za to dostrzeganie duchowego kryzysu Zachodu – pisze Marcin Cielecki w „Gościu Niedzielnym o wydanej przez Teologię Polityczną i Państwowy Instytut Wydawniczy książce „Listy o wolności i posłuszeństwie”.

Treść listów Bartosza Jastrzębskiego i Krzysztofa Dorosza płonie jasnym płomieniem. Pierwszy jest eseistą i podróżnikiem., który po zgłębianiu Rosji osiadł na wrocławskim uniwersytecie. Drugi jest eseistą, którego książkę „Bóg i terror historii” bardzo cenię. Katolik i protestant, między nimi różnica 30 lat doświadczeń i diametralnie różne podejście do reformacji Lutra. Łączy ich za to dostrzeganie duchowego kryzysu Zachodu. Jako punkt pęknięcia wskazują przestrzeń XVI i XVII wieku.

Uciekamy w medytację i rozciągamy te nazwę na niemal wszystko: czytanie, jedzenie, bieganie, spanie. Tyle tylko, że tak rozumiana medytacja nie może zastąpić modlitwy

Rosnąca racjonalizacja świata, doskonałość techniki, coraz śmielsze odkrycia – zamiast wywyższać człowieka do rangi przyjaciela Boga, doprowadziły do zerwania relacji. Konsekwencją „umiłowania siebie” pozostaje życie niedialogujące z Tajemnicą. Poczucie obecności Boga zmienia się na Coś Tam Jest, Nie Jestem Pewien albo Wielkie Widzimisię. Uciekamy w medytację i rozciągamy te nazwę na niemal wszystko: czytanie, jedzenie, bieganie, spanie. Tyle tylko, że tak rozumiana medytacja nie może zastąpić modlitwy. Czy można nauczyć się modlitwy na zorganizowanych kursach? Jastrzębski jest zdania, że wszelkie „zorganizowane praktyki kontemplacyjne” są po prostu marketingowym opakowaniem. Dorosz sekunduje, pytając, czy oferty takich kursów nie są współczesną wersją kupczenia odpustami. Czytelnik będzie mógł się zastanowić, kto ma rację. 

Marcin Cielecki

Recenzja ukazała się w 39. numerze „Gościa Niedzielnego” 

Zapraszamy do zakupu książki w księgarni „Teologii Politycznej”


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Pomóż wydać  „Ucztę” Ksenofonta – 12. tom Biblioteki Klasycznej
„To jeden z najwybitniejszych i najcenniejszych utworów reprezentujących bogatą literaturę grecką okresu klasycznego” – Dorota Tymura
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.