Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Książka TP - "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej - otrzymała Nagrodę Identitas!

Książka TP - "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej - otrzymała Nagrodę Identitas!

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Autorka, pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza


Książka "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej
z Nagrodą Identitas!

Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie najlepszej książce poprzedniego roku.  Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, jedną nagrodę w obszarze historii, a także od jednej do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie, czy na innych nośnikach niż drukowane.

Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych.

Jury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej nominowało dzieła pięciu autorów. Przedstawili je przewodniczący – Paweł Lisicki, a także Andrzej Horubała i Maciej Urbanowski.

1. Przemysław Dakowicz: Obcowanie. Manifesty i eseje, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2014 oraz: Przemysław Dakowicz, Przeklęte continuum. Notatnik smoleński, Arcana, Kraków 2014

2. Anna Janko: Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie

3. Marta Kwaśnicka: Krew z mlekiem, Teologia Polityczna

4. Jarosław Marek Rymkiewicz: Pastuszek Chełmońskiego, Wydawnictwo Sic!

5. Mariusz Urbanek: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Iskry.

 

Jury Nagrody Historycznej pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Paczkowskiego wraz z Profesorem Andrzejem Chwalbą oraz Jarosławem Krawczykiem nominowałonastępujące tytuły:

1. Ryszard Kaczmarek: Polacy w armii kajzera, Wydawnictwo Literackie

2. Kazimierz Krajewski :Na straconych posterunkach, Wydawnictwo Literackie

3. Daniel Mikulski: Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem, wyd. Unitex

4. Grzegorz Motyka: Na białych Polaków obława, Wydawnictwo Literackie

5. Jerzy Rohoziński: Bawełna samowary i sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji , Dialog

6. Robert Spałek: Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956; Zysk i Spółka

W tej kategorii nagrodę otrzyła książka Ryszarda Kaczmarka - gratulujemy!

Patronami Nagrody Identitas są tygodnik opinii Do Rzeczy, TVP Kultura i Business Centre Club

O książce:
Krew z mlekiem, Marta Kwaśnicka

Oprawa: miękka
Format: 148x210
Liczba stron: 158
Wydawnictwo: Teologia Polityczna
ISBN: 978-83-62884-28-5

Nagroda Literacka Czterech Kolumn za rok 2015 Nagroda FENIKS 2015 - wyróżnienie, nominnowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Przejdź do księgarni TP

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Znakomicie wykształcona autorka: pracownik naukowy i dziennikarka Polskiego Radia, pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza. W końcu: także do twórców wybitnych, ale w Polsce mniej znanych, jak hiszpańska poetka sor Juana, rzeźbiarka La Roldana czy poeta i jezuita Gerard Manley Hopkins. "Krew z mlekiem" to także książka o polskości: o duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków, ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.

 Książka Marty Kwaśnickiej inicjuje serię publikacji polskich eseistów, "Czwarta Fala". Założeniem serii jest prezentacja polskich autorów młodszego pokolenia, często debiutantów. Ma to być wielogłos o kulturze, współczesności i historii.

 Marta Kwaśnicka (ur. 1981) – dziennikarka, jedna z najbardziej oryginalnych polskich blogerek. Autorka i współautorka dwóch monografii o dziejach Towarzystwa Jezusowego. Od wielu lat współpracuje z portalem Polskiego Radia, teksty o kulturze publikowała m.in. w pismach „Czterdzieści i Cztery”, „Fronda”, „Pressje”.

O książce pisali:

Lekturze tej niezwykłej książki towarzyszy osobliwe uczucie: że na nią nie zasłużyliśmy. Mam wrażenie, że jest czystym darem – czymś, czego nie da się wywieść z dominujących trendów, z mód, z naszych przyzwyczajeń. „Krew z mlekiem” to zbiór, który daje szansę przekroczenia doraźności i wejścia w takie obszary kultury, o których zapomnieliśmy. Wypełniają go eseje tkane z kruchych, rzadko przywoływanych pasm europejskiej i nie tylko europejskiej pamięci. Są one ujmującą, piękną rozmową z umarłymi, którzy żyją; z minionymi epokami, które trwają; z innością, która tworzy naszą tożsamość. Byłby więc ten drobny tom arcydziełem? Ważąc słowa, odpowiadam z najgłębszym przekonaniem. Tak, to arcydzieło.

prof. Wojciech Kudyba


Książka Marty Kwaśnickiej nie jest reinkarnacją, kolejnym wcieleniem, skądinąd ciągle frapującego „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Podróżowanie na Zachód jest dla Autorki czynnością równie egzotyczną, co przejście przez ulicę po pasach. Po dziejach Europy młoda Autorka porusza się z zadziwiającą sprawnością, wręcz z lekkością. Co najważniejsze, nie ma w tej książce śladu kompleksów. Kwaśnicka nie opisuje Europy ani z dołu, ani z góry. Polska sztuka czy literatura jest dla Autorki równie zajmująca i ciekawa, co sztuka hiszpańska czy szkocka. Nasz kraj, jak się okazuje, jest integralną częścią świata, a nie ekscentrycznym wybrykiem natury. Pojawiła się kolejna Autorka z pokolenia wolnych Polaków. Ludzie okuci w powiciu muszą nauczyć się z tym żyć.

Wojciech Tomczyk

Przeczytaj fragment książki:

Marta Kwaśnicka: Daemonium meridianum

Zobacz jak było na spotkaniach promocyjnych:

Kraków

Warszawa

Ukazały się recenzje:
Andrzej Horubała: Martę Kwaśnicką ustanawiam

Wacław Holewiński: Recenzja "Krwi z mlekiem" Marty Kwaśnickiej

Robert Tekieli: Słowa odwieczne

Juliusz Gałkowski: Na ścieżkach niewytyczonych

Marcin Suskiewicz: Bez omijania przydrożnych kapliczek

Posłuchaj audycji o książce "Krew z mlekiem" w radiowej Dwójce

 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.