Ks. Jan Sochoń w TVP Kultura o związku miłości z aktem twórczym

Ks. Jan Sochoń w TVP Kultura o związku miłości z aktem twórczym

Gościem programu „Studio Kultura Rozmowy” był w tym tygodniu ksiądz Jan Sochoń. Jego książka „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury” została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i stała się kanwą rozmowy, jaką z autorem przeprowadziła Katarzyna Sanocka z TVP Kultura

Katarzyna Sanocka, TVP Kultura: Już na samym początku swego zbioru esejów ksiądz profesor przytacza słowa filozofa Martina Heideggera mówiące o „wstępowaniu miłości w myślenie”. Dlaczego interakcja myślenia i miłości jest taka ważna?

Ks. Jan Sochoń, filozof, poeta: Dlatego, że niewielu autorów zauważa istotną rolę doświadczenia miłości w poznaniu filozoficznym. Wydaje się, że dopiero w wieku XX ta problematyka, zwłaszcza za sprawą fenomenologów, została podniesiona do wysokiej rangi. Chodziło mi o to, że kiedy myślimy o człowieku, o jego życiu, egzystencji, o kulturze, to istotną, ważną rolę w rozpoznaniu tego, kim jest człowiek i świat go otaczający jest właśnie doświadczenie miłości. Filozofia jest namysłem nad rzeczywistością i próbą ostatecznego jej zrozumienia, tak samo jest namysłem nad człowiekiem – a skoro do istoty człowieka należy relacja miłosna czy przyjacielska z drugą osobą, to i dla filozofa miłość jest bardzo ważna.

Całą rozmowę można obejrzeć w TVP Kultura


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą „Teologii Politycznej Co Tydzień” w 2022 roku
Raz do roku zwracamy się ze szczególną prośbą o dofinansowanie „Teologii Politycznej Co Tydzień” i robię to teraz. Zdecydowanie polecam to pismo i już teraz bardzo dziękuję Państwu za hojność – Dariusz Karłowicz
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.