Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Ks. Jan Sochoń w TVP Kultura o związku miłości z aktem twórczym

Ks. Jan Sochoń w TVP Kultura o związku miłości z aktem twórczym

Gościem programu „Studio Kultura Rozmowy” był w tym tygodniu ksiądz Jan Sochoń. Jego książka „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury” została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i stała się kanwą rozmowy, jaką z autorem przeprowadziła Katarzyna Sanocka z TVP Kultura

Katarzyna Sanocka, TVP Kultura: Już na samym początku swego zbioru esejów ksiądz profesor przytacza słowa filozofa Martina Heideggera mówiące o „wstępowaniu miłości w myślenie”. Dlaczego interakcja myślenia i miłości jest taka ważna?

Ks. Jan Sochoń, filozof, poeta: Dlatego, że niewielu autorów zauważa istotną rolę doświadczenia miłości w poznaniu filozoficznym. Wydaje się, że dopiero w wieku XX ta problematyka, zwłaszcza za sprawą fenomenologów, została podniesiona do wysokiej rangi. Chodziło mi o to, że kiedy myślimy o człowieku, o jego życiu, egzystencji, o kulturze, to istotną, ważną rolę w rozpoznaniu tego, kim jest człowiek i świat go otaczający jest właśnie doświadczenie miłości. Filozofia jest namysłem nad rzeczywistością i próbą ostatecznego jej zrozumienia, tak samo jest namysłem nad człowiekiem – a skoro do istoty człowieka należy relacja miłosna czy przyjacielska z drugą osobą, to i dla filozofa miłość jest bardzo ważna.

Całą rozmowę można obejrzeć w TVP Kultura


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.