Gościem programu „Studio Kultura Rozmowy” był w tym tygodniu ksiądz Jan Sochoń. Jego książka „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury” została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i stała się kanwą rozmowy, jaką z autorem przeprowadziła Katarzyna Sanocka z TVP Kultura
Katarzyna Sanocka, TVP Kultura: Już na samym początku swego zbioru esejów ksiądz profesor przytacza słowa filozofa Martina Heideggera mówiące o „wstępowaniu miłości w myślenie”. Dlaczego interakcja myślenia i miłości jest taka ważna?
Ks. Jan Sochoń, filozof, poeta: Dlatego, że niewielu autorów zauważa istotną rolę doświadczenia miłości w poznaniu filozoficznym. Wydaje się, że dopiero w wieku XX ta problematyka, zwłaszcza za sprawą fenomenologów, została podniesiona do wysokiej rangi. Chodziło mi o to, że kiedy myślimy o człowieku, o jego życiu, egzystencji, o kulturze, to istotną, ważną rolę w rozpoznaniu tego, kim jest człowiek i świat go otaczający jest właśnie doświadczenie miłości. Filozofia jest namysłem nad rzeczywistością i próbą ostatecznego jej zrozumienia, tak samo jest namysłem nad człowiekiem – a skoro do istoty człowieka należy relacja miłosna czy przyjacielska z drugą osobą, to i dla filozofa miłość jest bardzo ważna.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!