Gościem programu „Studio Kultura Rozmowy” był w tym tygodniu ksiądz Jan Sochoń. Jego książka „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury” została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i stała się kanwą rozmowy, jaką z autorem przeprowadziła Katarzyna Sanocka z TVP Kultura
Katarzyna Sanocka, TVP Kultura: Już na samym początku swego zbioru esejów ksiądz profesor przytacza słowa filozofa Martina Heideggera mówiące o „wstępowaniu miłości w myślenie”. Dlaczego interakcja myślenia i miłości jest taka ważna?
Ks. Jan Sochoń, filozof, poeta: Dlatego, że niewielu autorów zauważa istotną rolę doświadczenia miłości w poznaniu filozoficznym. Wydaje się, że dopiero w wieku XX ta problematyka, zwłaszcza za sprawą fenomenologów, została podniesiona do wysokiej rangi. Chodziło mi o to, że kiedy myślimy o człowieku, o jego życiu, egzystencji, o kulturze, to istotną, ważną rolę w rozpoznaniu tego, kim jest człowiek i świat go otaczający jest właśnie doświadczenie miłości. Filozofia jest namysłem nad rzeczywistością i próbą ostatecznego jej zrozumienia, tak samo jest namysłem nad człowiekiem – a skoro do istoty człowieka należy relacja miłosna czy przyjacielska z drugą osobą, to i dla filozofa miłość jest bardzo ważna.
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?