O świętości w Dniu Wszystkich Świętych na antenie Polskiego Radia 24

O świętości w Dniu Wszystkich Świętych na antenie Polskiego Radia 24

„Polskie cmentarze zaczynają coraz bardziej przypominać ogród, są pełne światła i kwiatów, które są symbolem miejsca, w którym zmarł, a potem zmartwychwstał Jezus. Ogród nie kojarzy się ze śmiercią, tylko zmartwychwstaniem” – mówił ks. Robert Skrzypczak w audycji „W Gruncie Rzeczy” na antenie Polskiego Radia 24

Na antenie Polskiego Radia 24 wieczorem w dniu Wszystkich Świętych Filip Memches poprowadził specjalną audycję z cyklu „W Gruncie Rzeczy”. Zaproszeni do programu zostali  ks. Robert Skrzypczak, teolog i psycholog, oraz Mariusz Cieślik, publicysta, krytyk literacki i scenarzysta.

Goście rozmawiali o stanie świętości w polskim społeczeństwie, ewolucji, jaką przechodzi odbiór świąt – takich jak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – wśród Polaków. „Polskie cmentarze zaczynają coraz bardziej przypominać ogród, są pełne światła i kwiatów, które są symbolem miejsca, w którym zmarł, a potem zmartwychwstał Jezus. Ogród nie kojarzy się ze śmiercią, tylko zmartwychwstaniem” – zauważa ks. Robert Skrzypczak.

Z drugiej strony Mariusz Cieślik porusza temat laicyzacji, która dotyczy także Polski. Uważa, że przestajemy rozumieć, czym jest świętość i zaczynamy zatracać przesłanie, jakie niosą ze sobą święta. Świętość zaczyna się nam kojarzyć jedynie z dobrym postępowaniem.

Ks. Skrzypczak zauważa, że kategoria świętości się zmienia, staje nam się bliższa. Pojawiają się coraz liczniej święci z naszego najbliższego otoczenia, wręcz małżeństwa zostają ogłoszone świętymi. „Święto staje się bliższe życiu” – stwierdza.

Mariusz Cieślik jednak nie widzi tematu świętości w kulturze – kinie i literaturze. Kultura masowa dąży do wyparcia poczucia winy i dążenia do szczęścia – to są zaprzeczenia świętości. Widoczne jest raczej skupienie na sobie.

Zderzenie optymistycznej wizji świętości z bardziej pesymistycznym na nią spojrzeniem w audycji:

https://www.polskieradio.pl/130/6313/Artykul/1907483,Kazdy-katolik-powinien-wiedziec-czym-na-co-dzien-powinna-byc-swietosc

 


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.