O świętości w Dniu Wszystkich Świętych na antenie Polskiego Radia 24

O świętości w Dniu Wszystkich Świętych na antenie Polskiego Radia 24

„Polskie cmentarze zaczynają coraz bardziej przypominać ogród, są pełne światła i kwiatów, które są symbolem miejsca, w którym zmarł, a potem zmartwychwstał Jezus. Ogród nie kojarzy się ze śmiercią, tylko zmartwychwstaniem” – mówił ks. Robert Skrzypczak w audycji „W Gruncie Rzeczy” na antenie Polskiego Radia 24

Na antenie Polskiego Radia 24 wieczorem w dniu Wszystkich Świętych Filip Memches poprowadził specjalną audycję z cyklu „W Gruncie Rzeczy”. Zaproszeni do programu zostali  ks. Robert Skrzypczak, teolog i psycholog, oraz Mariusz Cieślik, publicysta, krytyk literacki i scenarzysta.

Goście rozmawiali o stanie świętości w polskim społeczeństwie, ewolucji, jaką przechodzi odbiór świąt – takich jak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – wśród Polaków. „Polskie cmentarze zaczynają coraz bardziej przypominać ogród, są pełne światła i kwiatów, które są symbolem miejsca, w którym zmarł, a potem zmartwychwstał Jezus. Ogród nie kojarzy się ze śmiercią, tylko zmartwychwstaniem” – zauważa ks. Robert Skrzypczak.

Z drugiej strony Mariusz Cieślik porusza temat laicyzacji, która dotyczy także Polski. Uważa, że przestajemy rozumieć, czym jest świętość i zaczynamy zatracać przesłanie, jakie niosą ze sobą święta. Świętość zaczyna się nam kojarzyć jedynie z dobrym postępowaniem.

Ks. Skrzypczak zauważa, że kategoria świętości się zmienia, staje nam się bliższa. Pojawiają się coraz liczniej święci z naszego najbliższego otoczenia, wręcz małżeństwa zostają ogłoszone świętymi. „Święto staje się bliższe życiu” – stwierdza.

Mariusz Cieślik jednak nie widzi tematu świętości w kulturze – kinie i literaturze. Kultura masowa dąży do wyparcia poczucia winy i dążenia do szczęścia – to są zaprzeczenia świętości. Widoczne jest raczej skupienie na sobie.

Zderzenie optymistycznej wizji świętości z bardziej pesymistycznym na nią spojrzeniem w audycji:

https://www.polskieradio.pl/130/6313/Artykul/1907483,Kazdy-katolik-powinien-wiedziec-czym-na-co-dzien-powinna-byc-swietosc

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.