Konferencję otworzył Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Wśród panelistów wystąpią m.in. prof. Chantal Delsol i prof. Rocco Buttiglione
Transmisja on-line na naszym profilu FB. Zapraszamy!
Kilkunastu wybitnych przedstawicieli nauki – w tym m.in. prof. Chantal Delsol i prof. Rocco Buttiglione – znaleźli się wśród panelistów międzynarodowej konferencji naukowej, jaką w dniach 28-29 listopada organizuje Teologia Polityczna na terenie Kolegium Europejskiego w Natolinie przy ul. Nowoursynowskiej 84
Podczas konferencji chcemy przyjrzeć się dwóm ideom - Solidarności i Miłosierdziu - które stanowią być może najważniejszą polską odpowiedź na katastrofy XX wieku. Naszym rozważaniom będzie patronowała wielka polska mistyczka św. Faustyna Kowalska i jej „Dzienniczek”. Mamy nadzieję, że pytanie o wspólny mianownik łączący obie idee pokieruje nas w stronę ważnych a nierozpoznanych odpowiedzi na absolutne roszczenia stojące za dwoma totalitaryzmami XX wieku.
O konferencji "Solidarność i Miłosierdzie" mówi jej pomysłodawca, a zarazem redaktor naczelny Teologii Politycznej Dariusz Karłowicz: – Miłosierdzie i solidarność, to - w moim przekonaniu - dwie najważniejsze idee, które w XX wieku pojawiły się w Polsce. Idee, których oddziaływanie śmiało określić można mianem globalnego. Pierwsze z nich jest we współczesnej świadomości nierozłącznie związane z osobą i dziełem św. Faustyny Kowalskiej, drugie zaś – z wielkim ruchem przeciwko komunizmowi i totalitaryzmowi, jakim była polska „Solidarność”.
Konferencję otworzy Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Udział w niej weźmie zarówno kilkudziesięciu przedstawicieli polskiej nauki, jak też wybitni filozofowie zagraniczni - Chantal Delsol i Rocco Buttiglione.
Link do Wydarzenia na Fecebooku
----------------------
Osoby chcące wziąć udział w konferencji prosimy o potwierdzenie obecności do 23 listopada u pana Mikołaja Marczaka (mikolaj.marczak@teologiapolityczna.pl tel. 889 228 130)
------------------
PROGRAM KONFERENCJI
PONIEDZIAŁEK, 28 listopada 2016
10:00 – 14:00 (część I)
Powitanie uczestników konferencji w College of Europe, Natolin.
prorektor Ewa Ośniecka-Tamecka (College of Europe, Natolin)
oraz dr Dariusz Karłowicz („Teologia Polityczna”, Akademia Sztuki Wojennej).
Kard. Kazimierz Nycz – wprowadzenie.
dr Dariusz Karłowicz („Teologia Polityczna”, Akademia Sztuki Wojennej), Od miłosierdzia do solidarności.
przerwa kawowa
prof. Chantal Delsol (Akademia Nauk Moralnych i Politycznych w Paryżu), Zasada subsydiarności.
prof. Jacek Salij OP, Nie ma solidarności bez miłosierdzia.
14:00-15:00
Przerwa obiadowa
15:00-18:00 (część II)
prof. Rocco Buttiglione (Uniwersytet św. Piusa V w Rzymie), Miłosierdzie a historia Europy.
przerwa kawowa
ks. dr hab. Jacek Grzybowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Mistyczka i Ojczyzna. O narodowych i politycznych przesłaniach Dzienniczka.
Tomasz Herbich („Teologia Polityczna”, Uniwersytet Warszawski), Między Cieszkowskim a Abramowskim. Odcienie polskiej filozofii solidarności.
WTOREK, 29 listopada 2016 r.
10:00-14:00 (część I)
dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski), Solidarność. Religia. Kościół.
przerwa kawowa
dr Paweł Milcarek, (Christianitas) Solidarność i miłosierdzie - dwa odkrycia w środku rzeczy.
dr Izabella Andrzejuk (Wyższa Szkoła Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie), Ascetyka miłosierdzia. Rozwój życia religijnego św. Faustyny.
14:00-15:00
Przerwa obiadowa
15:00-18:00 (część II)
dr Ewa K. Czaczkowska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Rozwój kultu Bożego Miłosierdzia 1938-2002.
przerwa kawowa
dr Paweł Jarnicki (Projekt Nauka. Fundacja na rzecz Promocji Nauki Polskiej), Miłosierdzie boże jako warunek istnienia.
dr Izabela Rutkowska (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie), Miłosierdzie i solidarność w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej. Studium lingwistyczne
----------------------
Konferencja „Solidarność i miłosierdzie” organizowana jest przez Teologię Polityczną wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, Kolegium Europejskim Natolin, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, a także Akademią Sztuki Wojennej.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!