Konferencję otworzył Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Wśród panelistów wystąpią m.in. prof. Chantal Delsol i prof. Rocco Buttiglione
Transmisja on-line na naszym profilu FB. Zapraszamy!
Kilkunastu wybitnych przedstawicieli nauki – w tym m.in. prof. Chantal Delsol i prof. Rocco Buttiglione – znaleźli się wśród panelistów międzynarodowej konferencji naukowej, jaką w dniach 28-29 listopada organizuje Teologia Polityczna na terenie Kolegium Europejskiego w Natolinie przy ul. Nowoursynowskiej 84
Podczas konferencji chcemy przyjrzeć się dwóm ideom - Solidarności i Miłosierdziu - które stanowią być może najważniejszą polską odpowiedź na katastrofy XX wieku. Naszym rozważaniom będzie patronowała wielka polska mistyczka św. Faustyna Kowalska i jej „Dzienniczek”. Mamy nadzieję, że pytanie o wspólny mianownik łączący obie idee pokieruje nas w stronę ważnych a nierozpoznanych odpowiedzi na absolutne roszczenia stojące za dwoma totalitaryzmami XX wieku.
O konferencji "Solidarność i Miłosierdzie" mówi jej pomysłodawca, a zarazem redaktor naczelny Teologii Politycznej Dariusz Karłowicz: – Miłosierdzie i solidarność, to - w moim przekonaniu - dwie najważniejsze idee, które w XX wieku pojawiły się w Polsce. Idee, których oddziaływanie śmiało określić można mianem globalnego. Pierwsze z nich jest we współczesnej świadomości nierozłącznie związane z osobą i dziełem św. Faustyny Kowalskiej, drugie zaś – z wielkim ruchem przeciwko komunizmowi i totalitaryzmowi, jakim była polska „Solidarność”.
Konferencję otworzy Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Udział w niej weźmie zarówno kilkudziesięciu przedstawicieli polskiej nauki, jak też wybitni filozofowie zagraniczni - Chantal Delsol i Rocco Buttiglione.
Link do Wydarzenia na Fecebooku
----------------------
Osoby chcące wziąć udział w konferencji prosimy o potwierdzenie obecności do 23 listopada u pana Mikołaja Marczaka (mikolaj.marczak@teologiapolityczna.pl tel. 889 228 130)
------------------
PROGRAM KONFERENCJI
PONIEDZIAŁEK, 28 listopada 2016
10:00 – 14:00 (część I)
Powitanie uczestników konferencji w College of Europe, Natolin.
prorektor Ewa Ośniecka-Tamecka (College of Europe, Natolin)
oraz dr Dariusz Karłowicz („Teologia Polityczna”, Akademia Sztuki Wojennej).
Kard. Kazimierz Nycz – wprowadzenie.
dr Dariusz Karłowicz („Teologia Polityczna”, Akademia Sztuki Wojennej), Od miłosierdzia do solidarności.
przerwa kawowa
prof. Chantal Delsol (Akademia Nauk Moralnych i Politycznych w Paryżu), Zasada subsydiarności.
prof. Jacek Salij OP, Nie ma solidarności bez miłosierdzia.
14:00-15:00
Przerwa obiadowa
15:00-18:00 (część II)
prof. Rocco Buttiglione (Uniwersytet św. Piusa V w Rzymie), Miłosierdzie a historia Europy.
przerwa kawowa
ks. dr hab. Jacek Grzybowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Mistyczka i Ojczyzna. O narodowych i politycznych przesłaniach Dzienniczka.
Tomasz Herbich („Teologia Polityczna”, Uniwersytet Warszawski), Między Cieszkowskim a Abramowskim. Odcienie polskiej filozofii solidarności.
WTOREK, 29 listopada 2016 r.
10:00-14:00 (część I)
dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski), Solidarność. Religia. Kościół.
przerwa kawowa
dr Paweł Milcarek, (Christianitas) Solidarność i miłosierdzie - dwa odkrycia w środku rzeczy.
dr Izabella Andrzejuk (Wyższa Szkoła Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie), Ascetyka miłosierdzia. Rozwój życia religijnego św. Faustyny.
14:00-15:00
Przerwa obiadowa
15:00-18:00 (część II)
dr Ewa K. Czaczkowska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Rozwój kultu Bożego Miłosierdzia 1938-2002.
przerwa kawowa
dr Paweł Jarnicki (Projekt Nauka. Fundacja na rzecz Promocji Nauki Polskiej), Miłosierdzie boże jako warunek istnienia.
dr Izabela Rutkowska (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie), Miłosierdzie i solidarność w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej. Studium lingwistyczne
----------------------
Konferencja „Solidarność i miłosierdzie” organizowana jest przez Teologię Polityczną wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, Kolegium Europejskim Natolin, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, a także Akademią Sztuki Wojennej.