Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O Angelicum

O Angelicum

Angelicum jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich na świecie, która kształci przyszłe elity Kościoła z całego świata.

Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum)  jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich na świecie, która kształci przyszłe elity Kościoła z całego świata wywierając bardzo istotny wpływ zarówno na sposób myślenia, jak i kierunki zmian dokonujące się w Kościele. Mieści się w sercu Rzymu i jest instytucją dominikańską. Korzenie Uniwersytetu sięgają średniowiecznego dominikańskiego domu studiów w Rzymie, założonego w XIII wieku, w którym nauczał Akwinata. Angelicum jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich, która kształci przyszłe elity Kościoła z całego świata. Oferuje edukację w języku włoskim i angielskim na czterech wydziałach – teologii, filozofii, prawa kanonicznego i nauk społecznych.

W latach 1946-48 na Angelicum studiował młody ks. Karol Wojtyła, wieńcząc je pracą doktorską pt. „Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża”

Uczelnia współpracuje z instytucjami akademickimi z całego świata goszcząc studentów niemal 100 różnych narodowości. Jej absolwentów jest wiele znanych postaci, które wywarły ogromny wpływ na losy świata i Kościoła, wśród nich m.in. Karol Wojtyła – Święty Jan Paweł II. Poza nim w samym tylko XX oraz na początku XXI wieku studia na Angelicum ukończyli zarówno przyszli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi (tacy jak: Georges Cottier, Timothy Dolan, Stanisław Gądecki, Tadeusz Gocłowski, Józef Michalik, Timothy T. O’Donnell, Marc Ouellet, Javier Echevarria Rodriguez, Fulton Sheen czy Austin Anthony Vetter), jak i reformatorzy teologii i myśli katolickiej (między innymi Józef Maria Bocheński, Marie-Dominique Chenu, Martin Grabmann czy Servais-Théodore Pinckaers) oraz laureaci i osoby nominowane do Nagrody Nobla (Dominique Pire, José Raúl Vera López).

Rektorem uczelni jest obecnie polski Dominikanin – o. prof. Michał Paluch OP.


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.